Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Borrell: Nuk mund të jemi aktorë globalë nëse nuk i zgjidhim problemet në Ballkan

Zhurnal Ads

Bruksel, 1 dhjetor, zhurnal.mk – Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka thënë të martën se zgjidhja e problemeve në Ballkan është një përgjegjësi e Bashkimit Evropian, dhe se nga kjo varet edhe roli global i BE-së.

“Nëse nuk mund të zgjidhim problemet në Ballkan atëherë si mund të jemi aktor i rëndësishëm global”, ka thënë Borell.

Ai i bëri komentet në një debat kushtuar dhjetë vjetorit të krijimit të Shërbimit të Veprimit të Jashtëm të BE-së, një lloj shërbimi i përbashkët diplomatik evropian, ku morën pjesë edhe dy paraardhës të tij, Javier Solana dhe Federika Mogherini.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Inspektori policor mohon se është përdorur forcë ndaj Haki Azirit, i dyshuar në rastin “Monstra”

E.E.

Nxënësit kërkojnë mësim me prezencë fizike

E.E.

Bytyqi – Nikollovski: Ndajmë vlera të njejta dhe bashkëpunimi do të jetë i begatshëm

Z H

Pompeo: Rusia tentoi të pengojë nënshkrimin e Marrëveshjes së Prespës

Z H

Rasti “Sazdovski”në Gjykatën e Apelit, mbrojtja: Nuk ishte vrasje, presim rigjykim

E.E.

Prokuroria: Мickoski nuk ka ushtruar në fitnes

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...