Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Bosi i iPhone thotë se Android është i mbushur me viruse të rrezikshëm

Shefi i Apple Tim Cook ka bërë një goditje ndaj rivalit kryesor të kompanisë së tij, duke sugjeruar që telefonat Android janë të mbushur me viruse.

Gjatë një interviste këtë javë, CEO 60-vjeçar i Apple po diskutonte privatësinë dhe sigurinë në celularët.

Duke hyrë në një gërmim në rivalin Google, i cili përdor sistemin operativ Android, Cook tha se kishte pothuajse 50 herë më shumë viruse në platformën konkurruese, transmeton Telegrafi.

‘Android ka 47 herë më shumë viruse se iOS’, tha Cook gjatë një konferencën VivaTech, një nga ngjarjet më të mëdha të fillimit të Evropës.

‘Pse është kjo? Kjo është për shkak se ne kemi dizenjuar iOS në një mënyrë të tillë që ka një ‌App Store‌ dhe të gjitha aplikacionet rishikohen para se të hynë në App Store.

‘Kjo i mban shumë nga këta virusë jashtë ekosistemit tonë’.

Apple mban kontroll të plotë mbi sistemin e saj operativ celular dhe nuk do të lejojë përdoruesit të instalojnë aplikacione të tjera përveç përmes App Store.

Ndërsa kjo i jep Apple më shumë fuqi për të zbatuar masa më të rrepta të sigurisë, ajo gjithashtu lejon që gjiganti i teknologjisë të marrë një ulje prej 30% të të gjitha blerjeve të bëra përmes aplikacioneve të organizuara në App Store.

Cook diskutoi mbi privatësinë gjatë intervistës 30-minutëshe dhe shprehu mbështetjen e tij për ligjin e BE-së GDPR që rregullon mbrojtjen e të dhënave.

‘Ne kemi qenë të përqendruar në privatësinë për më shumë se një dekadë. Ne e shohim atë si një të drejtë themelore të njeriut’, tha Cook. 

Postime të ngjashme

NASA zgjedh SpaceX për mision në Evropë

D V

Revolucion në video-lojën Football Manager

D V

Trend i çuditshëm në Kinë dhe Japoni: Maska që mbrojnë lëkurën e fytyrës dhe kokës nga dielli

D V

Kamera nën ekran e Galaxy Z Fold 3 mund të zhgënjejë

D V

iPhone 13 mund të mbështesë teknologjinë e modernizuar të karikimit

D V

Google po bën një ndryshim të rëndësishëm në rezultatet e kërkimit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...