Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Bosnja arreston dy ish-ushtarë serbë për vrasjen e 78 civilëve boshnjakë gjatë luftës

Zhurnal Ads

Policia boshnjake arrestoi të martën dy ish-ushtarë serbë të akuzuar për vrasjen e të paktën 78 civilëve boshnjakë (myslimanë) në fillim të luftës të viteve 90-ta, bazuar në deklaratën e prokurorisë së shtetit.

Një çerek shekulli ka kaluar që nga marrëveshja e paqes e cila u ndërmjetësua nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku edhe i dha fund luftës midis serbëve Bosnjës, kroatëve dhe boshnjakëve; në të cilën u vranë rreth 100 mijë njerëz, derisa shumë kriminelë lufte janë ende të lirë.

Uncanin Bosko 51-vjeçar dhe Despot Dragan 56 vjeçar, janë akuzuar për shkeljen e dispozitave të konventave të Gjenevës për mbrojtjen e civilëve gjatë kohës së luftës si dhe për krime kundër njerëzimit, thotë zyra e prokurorit.

Ata u arrestuan në qytetin veriperëndimor të Banja Luka.

Dy ish-ushtarët e ushtrisë serbe në Bosnjë dyshohet të kenë transportuar civilët boshnjakë nga një shkollë në fshatin perëndimor Velagici, duke i rreshtuar si dhe duke i qëlluar me pushkë automatikë me ushtarë të tjerë, duke vrarë të paktën 78 persona.

Trupat e viktimave u transportuan me kamionë dhe u groposën në një varr masiv nga i cili u zhvarrosën në vitin 1996.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Pakti i SHBA-së do i mbetet historisë, nuk hapen ambasadat në Jerusalem

T E

Familja mbyll 29 vjeçaren në ‘kafazin’ e shtëpisë pas diagnostikimit me depresion

T E

Gjatë vitit 2020, në të gjithë botën janë vrarë 50 gazetarë

S.B.

Djali i Joe Biden-it po hetohet për çështje të taksave

S.B.

Po shënohen temperaturat më të ulëta në 14 vitet e fundit

T E

Greqia apo Turqia, kush po e fiton garën e armatimit? Çfarë zbulon gazeta gjermane

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...