Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Botimi i revistës “Besa” në Kajro të Egjiptit

Mërgimtari Thoma Avrami ishte një mërgimtar tjetër i shquar i Diasporës shqiptare në Rumani, rilindas me një aktivitet të gjerë patriotik, i cila dhe një kontribut tejet të rëndësishme për çështjet shqiptare përmes aktiviteteve të tij të mësimdhënies, gazetarisë dhe publistikës. Ai u lind në 1869 në Gorë të Korçës dhe në Kongresin e Manastirit u përfaqësua si një ndër delegatët e Korçës.

Në Rumani ai iu bashkua gazetës Drita ndërsa më pas, së bashku me Foqio Turtullin, botoi revistën Besa në Kajro të Egjiptit. Revista Besa u botua në vitet 1904-1905 në Kajro si një revistë mujore e profilit letrar dhe kulturor, politik e shoqëror në drejtimin e Thoma Avramit i cili ishte njëkohësisht edhe redaktor. Revista Besa u publikua, përveç gjuhës shqipe, edhe në gjuhën franceze, greke dhe turke.

Postime të ngjashme

Në Tetovë u mbajt edicioni VIII i manifestimit kulturor “LIDHJA NA BASHKON”

R Zh

“Pikaso dhe Ajnshtajn në një bar në Paris”, çelet sezoni artistik teatror në Teatrin Metropol

Lea Muslija

“Chopin Piano Fest”, sjell në Prishtinë pianistin hungarez

Lea Muslija

Geer me mesazh për mbrojtje të pasurisë natyrore dhe kulturore në Ohër

Zekirija Haxhiu

Romani i cili ndryshoi mënyrën se si ne e perceptojmë kohën

Lea Muslija

“Siddhartha” në ujërat e filozofisë hinduiste

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...