Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Brazili aprovon urgjentisht vaksinën Johnson & Johnson

Ministria e Shëndetësisë braziliane porositi blerjen e 38 milion dozave që do të shpërndahen midis gushtit dhe nëntorit.

Agjencia rregullatore  e Brazilit, Anvisa, ka aprovuar vaksinën me një dozë të vetme Johnson & Johnson  për përdorim urgjent, përmes deklaratës publike.

Më 19 Mars, ministria e shëndetësisë së Brazilit nënshkroi një kontratë me Johnson & Johnson për blerjen e 38 milion dozave të vaksinave që do të shpërndahen midis gushtit dhe nëntorit të këtij viti.

Brazili tani ka autorizuar përdorimin e të paktën katër vaksinave kundër Covid-19: Pfizer-BioNTech, Oxford-AstraZeneca dhe CoronaVac.

Gjatë javëve të fundit, Brazili njoftoi se ka nënshkruar kontrata për blerjen e vaksinave Covid-19 nga Rusia (Sputnik V), India (Covaxin) dhe SHBA (Moderna).

Aktualisht, vaksinat e vetme që administrohen në Brazil janë AstraZeneca të prodhuara në vend nga Instituti Brazilian Fiocruz dhe dozat CoronaVac të prodhuara nga instituti kërkimor Butantan i Sao Paulo.

Postime të ngjashme

Gjermania tërheq një togë nga misioni i NATO-s në Lituani

Dafina Vidishiqi

Dhjetëra policë gjermanë plagosen pas një beteje të ashpër me disa qytetarë

Dafina Vidishiqi

Erdogan do të pësonte humbje, do të fitonte opozita e bashkuar – nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën

Dafina Vidishiqi

Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Dafina Vidishiqi

Biden flet pas takimit me Putinin: Unë bëra atë që erdha të bëj

Dafina Vidishiqi

Borrell: Qeveria ruse dëshiron të destabilizojë Bashkimin Evropian dhe anëtarët e tij

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...