Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Brazili blen vaksinën “Sinovac”

Qeveria e Brazilit nënshkroi një marrëveshje me Institutin Butantan të Sao Paulo për të blerë të gjitha vaksinat kineze COVID-19 që po prodhon, tha institucioni, pasi njoftoi të dhëna të forta të provës së efikasitetit. Njoftimi erdhi menjëherë pasi numri i të vdekurve nga virusi i COVID-19 mbikaloi 20,000.

“Sot është dita e shpresës, dita e jetës”, tha guvernatori i Sao Paulo-s Joao Doria në një konferencë shtypi.
Programi kombëtar i imunizimit, duke përdorur vaksinën kineze dhe 100 milionë doza të vaksinës AstraZeneca do të nisë më 20 janar.

Ministri i Shëndetësisë i Brazilit, Eduardo Pazuello, tha në një konferencë shtypi në Brasilia se administrata e presidentit Jair Bolsonaro do të blinte deri në 100 milionë doza nga Sinovac dhe u konfirmua marrëveshja, me një sasi fillestare prej 46 milionë dozash.

“Këto doza do të shpërndahen në mënyrë të barabartë dhe proporcionale midis të gjitha shteteve, siç do të ndodhë me ato të AstraZeneca-s,” tha Pazuello.

Autoritetet shëndetësore në Brazil njoftuan të enjten se vaksina e prodhuar nga Sinovac e Kinës është 78 për qind efektive në mbrojtjen kundër koronavirusit. Më shumë se 12 mijë punonjës të shëndetit morën pjesë në studim.
Muajin e kaluar, autoritetet turke thanë se një studim më i vogël shoqërues me po të njëjtën kandidate për vaksinë zbuloi një normë efikasiteti mbi 90 për qind.

Gonzalo Vecina, një nga themeluesit e agjencisë shëndetësore të Brazilit, tha se të dhënat e zbuluara deri tani janë mjaft pozitive për të miratuar vaksinimin për përdorim emergjent.

“Në pamjen e përgjithshme, ne kemi informacion të mjaftueshëm për të kaluar në regjistrimin dhe përdorimin e saj,” i tha Vecina “The Associated Press”-it. “Ne kemi nevojë për 320 milionë vaksina për 160 milionë banorë brazilianë, kjo është popullsia jonë mbi 18 vjeç. Nëse qeveria federale nuk e bën atë, qeveritë e shteteve do ta bëjnë, por ne duhet ta bëjmë atë sa më parë. Ne tashmë jemi prapa shumë

Postime të ngjashme

Italia në alarm nga mutacioni i ri: Fëmijët e kopshteve dhe shkollave po injektojnë në masë familjet e tyre

T E

Falsifikoi rrëmbimin e tij për të shmangur shkuarjen në punë

T E

Sllovakia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

T E

Siria dënon sulmet amerikane kundër milicive pro-iraniane

T E

Në dyshim plani i Netanyahut për t’u dhuruar vaksina shteteve mike

T E

Ish-mbreti spanjoll paguan 4.4 milionë euro, pas skandaleve

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...