Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Braziliania që bëri “surf” mbi dallgët 22 metra të larta

Maya Gabeira nga Brazili duket se ka përmirësuar aftësitë e saj në “surf”, duke arritur kështu të thyej rekordin e vetë për lundrim në dallgët më të larta që ndonjëherë ndonjë femër ka pasur guximin të notoj mbi dërrasë.

Ajo këtë rekord e vendosi në Portugali, kur edhe vendosi ta merr dërrasën dhe të bëjë “surf” mbi dallgët 22 metra të larta. Gjatë tentimit të saj të parë në vitin 2013, Gabriela kishte ther këmbën dhe për pak sa nuk ishte mbytur, transmeton Telegrafi.

E në vitin 2019 kishte thyer rekord si femra e parë që bën surf në Nazare të Portugalisë mbi dallgët 17 metra të larta, por prej asaj kohe duket se ajo nuk është ndalur duke u ushtruar për një sfidë të radhës.

Kësaj radhe ajo ia doli të thyej rekordin e saj dhe të qëndrojë mbi dallgë në 22 metra lartësi. Në përgjithësi ajo admirohet edhe më shumë nga meshkujt për guximin që e ka, dhe që asnjëherë nuk ka rezerva kur janë në pyetje dallgët e larta.

Postime të ngjashme

Një grup i mjekëve në Indi po i bëjnë njerëzit të qeshin me vallëzimin vetëdijesues

S.B.

Meksikani “paketon” të gjitha gjërat e shtëpisë, përfshirë kolltukët dhe dollapët mbi kamionçinë

S.B.

Një piton i madh u mbështoll nën një veturë në Australi, nevojitej një orë për ta larguar nga aty

S.B.

Vajza mori një test të ADN-së nga i dashuri i saj – të dy u shokuan nga ajo që zbuluan

S.B.

Kjo çantë në formë aeroplani e Louis Vuitton kushton ‘më shumë sesa disa aeroplanë të vërtetë’

S.B.

Një Tesla me shpejtësi rreth 160 km/orë godet disa makina të parkuara, pastaj përplaset në një shtëpi në Florida

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...