Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Brenda qytetit të nëndheshëm në Turqi – Kapadokian

Qyteti që duket sikur vjen nga një botë tjetër.

Kjo pamje nga qyteti Kapadokian duket thuajse të ishte jashtëtokësore. Nga aktiviteti i lartë vullkanik mileniume më parë, e kanë krijuar ato që tani quhen oxhaqet e zanave, që janë formuar dhe gdhendur nga natyra , shkruan lajmi.net.

Gjendet në Turqinë qendrore, në një regjion shumë historik që tani është zonë studimi nga UNESCO, dhe çdo vit ka me mijëra turist.

Shumë prej vizitorëve përdorin edhe balonat me ajër të nxehtë për të parë qytetin nga lart. Kjo vepër artistike e natyrës është një prej pamjeve më të jashtëzakonshme dhe të veçanta në tokë.

Qytetarët e zonës kanë punuar me gjenerata të tëra për të ruajtur origjinalitetin e kësaj zone.

Në kohët mesjetare, pasi që shkëmbinjtë janë shumë të butë dhe gdhenden lehtësisht, Kapadokian ka qenë plotësisht i banueshëm nën tokë.

Kur qytetarët sulmoheshin nga popujt e tjerë, ata fshiheshin nën tokë shumë lehtësisht pa u vënë re nga sulmuesit.

Ishte një qytet i tërë nën tokë nën Kapadokian i quajtur Derinkuyu. Ky qytet i nëndheshëm ka qenë shtëpi për 20,000 banorë.

Ky qytet i nëndheshëm gjatë shekullit të 17 gjithashtu punoi edhe një kishë që njihet si kisha e errët.

Kjo mund të tingëlloi e frikshme, por në fakt nuk ka asgjë të errët për të përpos mungesës së dritareve, që janë ikonike për kishat.

Postime të ngjashme

Një astronaute grua, për herë të parë në Emiratet e Bashkuara Arabe

S.B.

Gjaku i zogjve funksionon si sistem ngrohjeje në dimër

S.B.

Tentoi të tallet me policinë braziliane duke vendosur një kukull në plazh, ata e kuptuan se çfarë ishte kur iu afruan – por dënuan autorin e kësaj “vepre”

S.B.

Aeroplani tentoi të bënte ulje emergjente, por gruaja lindi foshnjën e saj në mes të fluturimit

S.B.

Pas një dite me alkool, 26-vjeçarja nga Delaware hipën mbi qafën e mikut – rrëzohet me fytyrë për tokë dhe mbetet pa disa dhëmbë

S.B.

Parashutisti spanjoll hidhet nga 3.700 metra, zbret në tokë me 120 kilometra në orë – arrin ta kap kanaçen me precizitet të paparë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...