Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Brigjet e detit po shkatërrohen nga ngrohja

Plazhet e Balit pushtohen nga plastika. Vetëm në fundjavën e parë të Janarit, u mblodhën nga rëra 90 ton mbetje plastike. Sipas ekspertëve kjo gjë po kthehet në një katastrofë natyrore që shkak ka dy faktorë kryesore, ndryshimet klimatike dhe menaxhimi i keq i mbetjeve plastike, duke sjellë kështu një krizë globale të ndotjes detare. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja britanike The Guardian.

Autoritetet bëjnë të ditur se kjo situatë përsëritet shumë herë gjatë vitit dhe qeveria indoneziane në Prill të vitit të kaluar hartoi një strategji kombëtare për të përballuar krizën e mbetjeve plastike që mbërrijnë në brigjet e tyre, që godasin rëndë mjedisin dhe ekonominë e vendit.

Në dhjetëvjeçarin e fundit, sasia e mbetjeve plastike që duhen pastruar nga plazhet e Balit janë rritur ndjeshëm, gjë që korrespondon me rritjen e tepruar të përdorimit të plastikës.

Postime të ngjashme

Gjermania dënoi spiunin sirian të Bashar al-Assad për krime kundër njerëzimit

T E

Administrata e Bajdenit do të shpërndajë 25 milionë maska

T E

BE e ndarë rreth certifikatës për vaksinim

T E

Vijon rritja e shifrave në Itali, autoritetet i thonë jo hapjes së aktiviteteve argëtuese

T E

Izraeli rihapet, ndërsa të dhënat tregojnë se vaksina Pfizer funksionon

T E

Numri i rasteve të reja nuk po zvogëlohet, masat epidemiologjike janë forcuar

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...