Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Britani, emigrantët nuk mund të përfitojnë asistencë për 5 vite

Emigrantët nga vendet e Bashkimit Europian që do të hyjnë në Britaninë e Madhe duke filluar nga një janari, do t’iu hiqet mundësia të kërkojnë benefite apo asistencë nga shteti për 5 vite.

Sekretarja e Punës dhe Pensioneve, Therese Coffey, pritet të konfirmojë nismën e re, se ata që hyjnë në vend nga Kontinenti i Vjetër do të përballen me të njëjta rregulla si emigrantët nga pjesa tjetër e botës.

Gjithashtu, punëtorët nga vendet e BE-së nuk do të kenë më përfitime për fëmijët që jetojnë jashtë Mbretërisë së Bashkuar.

“Ne kemi mbajtur premtimin tonë gjatë fushatës për të rivendosur drejtësinë në qasjen me sistemin tonë të mirëqenies, duke trajtuar në mënyrë të barabartë emigrantët e BE-së dhe jo nga BE-ja. Është e drejtë që njerëzit që e bëjnë Mbretërinë e Bashkuar, në shtëpinë e tyre duhet të paguajnë taksa për një periudhë të arsyeshme kohe para se të mund të hyjnë në sistemin e përfitimeve”, u shpreh Therese Coffey.

Postime të ngjashme

Kina: Pretendimet për gjenocid ndaj ujgurëve janë absurde

T E

Zyrtarët vizitojnë kufirin SHBA-Meksikë mes rritjes së fluksit të emigrantëve

T E

Humb jetën në një aksident ajror parlamentari francez Olivier Dassault

T E

Ligjvënësi gjerman jep dorëheqjen, përfitoi nga kontratat për maskat

T E

Asnjë i vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit në Britani

T E

Austria pezullon vaksinat AstraZeneca, një grua humbi jetën, një tjetër është në gjendje të rëndë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...