Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Britani, qytetarët mësojnë si të vaksinojnë njëri-tjetrin

Britania e Madhe po rekruton qytetarë vullnetarë për të shpejtuar fushatën e vaksinimit kundër kovidit-19.

Pas 15 orëve mësim nga interneti, persona të profesioneve të ndryshme pa lidhje me mjekësinë u trajnuan në fundjavë në një dhomë të simuluar si qendër për kryerjen e vaksinave.

30 mijë prej tyre pritet të shërbejnë për një nga spitalet e mëdha të Londrës, nëse përmbushin kriterin e moshës 18 vjeç, kanë arsimin e mesëm dhe nuk janë dënuar më parë.

“Vullnetarët janë absolutisht të rëndësishëm për programin e vaksinimit sepse na sigurojnë kapacitete që nuk i kemi. Sistemi shëndetësor është që tani në presion nga kovidi. Kemi njerëz nga të gjitha moshat, nga pjesë të ndryshme të vendit dhe botës, një përzierje gjinish.”

Instruktorët shpresojnë se duke marrë në trajnim qytetarët e zakonshëm, ata mund të bindin edhe rrethin e tyre familjar apo shoqëror që të vaksinohen kundër virusit vdekjeprurës.

Postime të ngjashme

Kina reagon për akuzat e ShBA-së  mbi gjurmimin e virusit

Z H

Një vit nga shpërthimi vdekjeprurës në Bejrut

D V

SHBA-ja premton miliona vaksina për vendet në nevojë

D V

Disa të plagosur nga një sulm në Kabul

D V

Wang Yi: Kina do të jetë gjithmonë partnere e ASEAN-it

Z H

Tsikhanouskaya: E di se mund të zhdukem çdo moment

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...