Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Britani, shtatë te vdekur nga mpiksja e gjakut pas marrjes së vaksinës AstraZeneca

Shtatë njerëz kanë vdekur nga mpiksjet e pazakonta të gjakut pasi morën vaksinën Oxford-AstraZeneca në Mbretërinë e Bashkuar, ka konfirmuar rregullatori i ilaçeve.

Nga 18 milionë të vaksinuar 30 njerëz deri tani kishim mpiksje gjaku, shkruan BBC.

Ende nuk është e qartë nëse këto raste ndodhen rastësisht apo vaksina kishte efekt anësor.

Agjencia e Rregullave e Barnave dhe Produkteve të Kujdesit Shëndetësor thotë se përfitimet vazhdojnë të tejkalojnë çdo rrezik.

Kujtojmë se Gjermania, Franca, Holanda dhe Kanadaja kanë kufizuar përdorimin e vaksinës vetëm për njerëzit e moshuar.

Të dhënat e lëshuara nga MHRA të premten raportuan për 22 raste të trombozës së sinusit venoz cerebral (CVST) që është një lloj i mpiksjes së gjakut në tru.

Postime të ngjashme

BE humb betejën ligjore ndaj kompanisë AstraZeneca për furnizimin me vaksina

Dafina Vidishiqi

Udhëtarët nga Mbretëria e Bashkuar do të duhet të hyjnë në karantinë me të mbërritur në Itali

Dafina Vidishiqi

Guterres riemërohet Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së

Dafina Vidishiqi

Minatorët gjejnë diamant në Botsvana, mund të jetë i treti më i madh në botë

Dafina Vidishiqi

ANALIZA/ Aromë détente – Amerika dhe Rusia kthehen në diplomacinë tradicionale të fuqisë së madhe

Bekim Laçi

Rekord infektimesh në Moske, 9 mijë raste në 24 orë

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...