Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Britania dëbon dy diplomatë bjellorusë

Zhurnal Ads

Britania e Madhe ka dërguar në shtëpi dy diplomatë bjellorusë në përgjigje të dëbimit të dy diplomatëve britanikë nga Minsku.

Mbretëria e Bashkuar vendosi një ndalim udhëtimi ndaj presidentit bjellorus, Alexander Lukashenko dhe djalit të tij në muajin shtator.

Zyra e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar të hënën tha se po dëbonte dy diplomatë bjellorusë në përgjigje të drejtpërdrejtë ndaj dy diplomatëve britanikë që u shpallën “persona non-grata” në Minsk, transmeton Telegrafi.

“Ne kemi dërguar një mesazh të qartë sot … se dëbimi i tyre i pajustifikuar i diplomatëve britanikë ka pasoja”, tha Sekretari i Jashtëm Britanik, Dominic Raab.

Minsk tha se po dëbonte dy diplomatët e vjetër britanikë të hënën, duke përmendur “natyrën shkatërruese” të veprimtarive të tyre.

Britania vendosi ndalimin e udhëtimit ndaj presidentit, Lukashenkos dhe djalit të tij si dhe zyrtarëve të tjerë të lartë, si një përgjigje ndaj çështjeve të zgjedhjeve dhe dhunës pasuese ndaj protestuesve.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Opozita bjelloruse fiton Çmimin Sakharov

admin

Trump: Kemi ndalur luftën 400 vjeçare Kosovë-Serbi

admin

Çka po ndodh me Berlusconin, përkeqësohet gjendja e tij pasi u shërua nga koronavirusi

S.B.

Çfarë dimë për variantin e ri të koronavirusit?

S.B.

Haiko Maas: Një gjermane në mesin e viktimave të sulmit në Vjenë

T E

Detaje nga vdekja e vullnetarit që mori vaksinën, Universiteti i Oksfordit

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...