Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Britania do të ndalojë qarkullimin e të gjitha veturave me benzinë ​​dhe naftë pas 2030

Londër, 18 nëntor – Britania Madhe përshpejton politikën mjedisore dhe bëhet vendi i parë që njofton se për vitin 2030, kundër objektivit të vendosur 2040, do të ndalojë qarkullimi e të gjitha veturave me benzinë ​​dhe naftë.

Vendimi, i parashikuar gjerësisht, u zyrtarizua nga qeveria e kryeministrit konservator Boris Johnson brenda kuadrit të një plani me 10 pika për “një revolucion të gjelbër industrial” në vend që do të paraqitet nesër në Parlament.

Plani që duhet të stimulojë krijimin e 250 000 vendeve të punës gjatë viteve të ardhshme dhe që konfirmon angazhimin drejt qëllimit të “emisioneve zero” në Britani deri në 2050.

Plani, i parashikuar nga Downing Street së bashku me tekstin e deklaratës së prezantimit të Johnson, tregon që automjetet hibride në vend të kësaj do të vazhdojnë të qarkullojnë në vend deri në vitin 2035.

Sidoqoftë, një përjashtim që nuk është i mjaftueshëm për të qetësuar mosmarrëveshjet nga disa prodhues dhe shoqatat tregtare të industrisë së automobilave/ANSA.

Postime të ngjashme

Ken Block shet Ford Hoonitruckun për një milion dollarë

Dafina Vidishiqi

Gronos është Mercedes-AMG G63 i Mansory

Dafina Vidishiqi

Filloi prodhimi i veturës së re Nissan Qashqai

Dafina Vidishiqi

Dacia ndryshon logon

Dafina Vidishiqi

Mazda do të lansojë 13 modele të automjeteve të elektrizuara deri në vitin 2025

Dafina Vidishiqi

Ford Bronco që i përkiste Kevin Hartit po del në ankand

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...