Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Britania e Madhe po rrit vaksinimet

Shtatë qendra të reja të mëdha vaksinimi hapen të hënën në Britani të Madhe.

Koronavirusi po përhapet me shpejtësi në Britaninë e Madhe dhe autoritetet tani po marrin masa të reja për të rritur vaksinimet, njofton Hbl, transmeton RTKLive.

Të hënën, shtatë qendra të mëdha vaksinimi në vend do të hapen. Nga sot, britanikët mund të vaksinohen, ndër vendet e tjera, në një spital fushor në Londër, një stadium futbolli në Bristol, një pistë garash në Epsom dhe në një klub tenisi në Manchester.

Këto janë disa nga shtatë qendrat kryesore të vaksinimit që tani hapen rreth Mbretërisë së Bashkuar, në një përpjekje për të rritur shkallën e vaksinimit.

Britania e Madhe ishte e para në botë që miratoi vaksinën nga Pfizer-Biontech dhe Astra Zeneca dhe tani vaksinon rreth 200,000 njerëz në ditë, ose 1.4 milion njerëz në javë, sipas Ministrit të Shëndetësisë të vendit Matt Hancock.

Nuk mjafton për të arritur qëllimet e vaksinimit. Ideja është që profesionistët e kujdesit shëndetësor, si dhe të gjitha grupet e rrezikut, të tilla si njerëzit në shtëpi pleqsh, ata mbi 70 vjeç dhe ata me diagnoza të mëparshme, duhet të vaksinohen deri në 15 shkurt – dhe për të arritur këtë qëllim, dy milion njerëz duhet të vaksinohen në javë, transmeton RTKLive.

“Plani i vaksinimit në Mbretërinë e Bashkuar do të jetë themeli i rrugës sonë për të dalë nga pandemia, por ne duhet të vazhdojmë të kontribuojmë, duke qëndruar në shtëpi, duke ndjekur kufizimet dhe duke vazhduar të mbajmë gjurmët e duarve, fytyrave dhe distancës ndërsa largohemi,” shkroi Hancock në një deklarate.

Ministri i Shëndetësisë do të paraqesë detajet e programit të vaksinimit, i cili është më i madhi në historinë e Britanisë, më vonë të hënën.

Përveç klinikave të reja të mëdha të vaksinimit, qindra të tjera operacione mjekësore, spitale dhe farmaci do të fillojnë të ofrojnë vaksina në javën e ardhshme, sipas qeverisë.

Deri më tani, më shumë se 81,000 britanikë kanë vdekur pasi janë infektuar me koronavirus, i cili është numri i pestë më i lartë i vdekjeve në botë. Mbi tre milion njerëz kanë testuar pozitivisht për virusin në Britaninë e Madhe./RTKLive

Postime të ngjashme

Imunologu gjerman: Ata që kanë më shumë kontakt duhet të vaksinohen së pari

T E

Biden: Vizita e Papa Françeskut në Irak një simbol shprese

T E

Dodiku kundër pranisë ndërkombëtare në Bosnjë

T E

Aktivistet polake protestojnë kundër ndalimit të abortit

T E

Mianmar, OKB njofton për mbi 50 protestues të vrarë

T E

Von der Leyen: BE-ja mund të bllokojë eksporte të mëtejshme vaksinash

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...