Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Britania e ShBA-ja zotohen se do të forcojnë partneritetin

Kryeministri britanik, Boris Johnson, dhe presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, u zotuan për thellimin dhe forcimin e partneritetit midis vendeve të tyre.

Johnson dhe Biden biseduan të enjten për herë të parë ballë për ballë.

Takimi u zhvillua në prag të samitit të grupit të vendeve më të industrializuara, G7, i cili i hap punimet të premten në Kornuoll të Anglisë.

Johnson e përshkroi dëshirën e Bidenit për të punuar me Britaninë për një sërë çështjesh – nga ndryshimi i klimës deri te pandemia COVID-19 dhe siguria – si “një thithje të madhe të ajrit të pastër”.

“Është diçka e re, është interesante dhe po punojmë shumë së bashku. Biseduam për rreth një orë e 20 minuta, apo më shumë. Ishte një takim i gjatë, i mirë. Mbuluam një gamë të madhe çështjesh”, tha Johnson pas takimit.

Vizita e Bidenit në Evropë është e para jashtë SHBA-së prejse ka marrë detyrën e presidentit në muajin janar.

Pas takimit me Johnsonin, Biden konfirmoi se Shtetet e Bashkuara do të blejnë 500 milionë vaksina kundër koronavirusit dhe se do t’i dhurojnë ato në vendet me të ardhura më të ulëta.

“Donacionet tona me vaksina nuk përfshijnë presion për favore, ose koncesione të mundshme. Po e bëjmë këtë për të shpëtuar jetë”, tha Biden, duke u zotuar se Amerika do të jetë “arsenali i vaksinave” ashtu siç ka qenë “arsenal i demokracisë gjatë Luftës së Dytë Botërore”.

Biden gjithashtu u bëri thirrje vendeve të tjera që të ndjekin SHBA-në, duke thënë se “është në interesin tonë të shohim rimëkëmbjen e ekonomisë globale”.

Bidenit dhe Johnsonit do t’iu bashkohen të premten edhe udhëheqësit e tjerë të G7-ës, përkatësisht ata të Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Japonisë.

Postime të ngjashme

Investigimi/ Dosjet sekrete zbulojnë se si miliarderët amerikanë shmangin taksën mbi të ardhurat

Bekim Laçi

Stoltenberg: Rritja e Kinës sfida që duhet t’i përgjigjemi së bashku

Bekim Laçi

Netanyahu dorëzon pushtetin pa ceremoni

Bekim Laçi

Çfarë duhet të presim nga takimi Biden-Putin?

Bekim Laçi

Kina do ta kthejë provincën Zhejiang në Zonë Pilot për Begati të Përbashkët

Bekim Laçi

Britania mund të shtyjë heqjen e masave kundër koronavirusit

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...