Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë TOP LAJM - KS

Britania i ofron mbështetje Kosovës në luftën ndaj korrupsionit

Kryeministri britanik, Boris Johnson, i ka ofruar mbështetje kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, në premtimet e tij për luftim të korrupsionit e sundim të ligjit.

Në një letër drejtuar Kurtit duke e uruar për marrjen e detyrës si kryeministër, Johnsoni ka vlerësuar lartë miqësinë mes Kosovës dhe Mbretërisë së Bashkuar.

Ai është shprehur se Britania është e përkushtuar në “integrimin e Kosovës në komunitetin ndërkombëtar dhe për normalizimin e raporteve të Kosovës me Serbinë”.

“Mezi presim të punojmë bashkë si partnerë për të ndihmuar në sigurimin e stabilitetit dhe prosperitetit për Kosovën dhe rajonin e gjerë. Mirëpresim dhe ju përkrahim në prioritetet e brendshme të forcimit të sundimit të ligjit, luftimin e korrupsionit dhe luftimin e pandemisë COVID-19. Shpresojmë që rezultati historik i zgjedhjeve të 14 shkurtit ofron mundësi të reja për Kosovën që të bëjë progres në dialogun me Serbinë. Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të ofrojë asistencë teknike si përkrahje për programin ambicioz të reformave”, ka thënë Johnson në letrën e tij.

Postime të ngjashme

Haxhiu: Shqipëria mund ta padisë Serbinë për gjenocid në emër të Kosovës

Dafina Vidishiqi

Përfundon takimi Kurti-Macron, zv.kryeministrja Emilija Rexhepi tregon çka u bisedua

Dafina Vidishiqi

Brenda dhe jashtë pallatit Elysee, takimi Macron-Kurti

Dafina Vidishiqi

Apeli miraton pjesërisht mocionet e Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt, kërkon nga ZPS version të korrigjuar të aktakuzës

Dafina Vidishiqi

Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

Dafina Vidishiqi

Kurti në Paris: Kosova synon aspiratat demokratike dhe evropiane

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...