Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Britania refuzon statusin e diplomatit për ambasadorin e BE

Britania dhe Bashkimi Evropian janë përfshirë në një përplasje diplomatike në lidhje me statusin e ambasadorit evropian në Londër. Britania ka refuzuar t’i japë statusin e plotë diplomatik Joao Vale de Almeida si krejt ambasadorëve tjerë.

Ministria e Punëve të Jashtme në Britani ka insistuar se ambasadori i bllokut evropian dhe zyrtarët e tij nuk duhet të kenë privilegje dhe imunitet diplomati nën Konventën e Vjenës.

Ministria britanike nuk dëshiron të vendosë precedent duke trajtuar trupat ndërkombëtare me të njëjtën mënyrë si shtet komb.

Siç qëndrojnë gjërat, ambasadori nuk do të ketë mundësinë që kredencialet e tij t’ia prezantojë Mbretëreshës britanike si gjithë shefat e misioneve diplomatike.

Vendimi i shtetit britanik është në kontrast me 142 shtetet tjera të botës në të cilat BE-ja ka delegacione dhe ambasadorët e saj kanë të njëjtin status si diplomat që përfaqëson shtetet sovrane.

BE-ja ka shprehur shqetësimet e veta në lidhje me bllokadën britanike, ndërkaq Ministria e Jashtme e ishullit dëshiron të trajtojë delegacionin e BE-së vetëm si përfaqësues të një organizate ndërkombëtare.

Postime të ngjashme

Biden: Sulmet kibernetike mund të çojnë në luftë

D V

Nga sot, mohimi i gjenocidit në Bosnje ndalohet

D V

HRW: Sulmet në Gaza duket se përbëjnë krime lufte

D V

Dy njerëz të vdekur nga shpërthimi në Gjermani

D V

Parashikime më të mira për ekonominë globale më 2022

D V

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...