Agjencia Zhurnal.mk

Britania shënon rënie të konsiderueshme të viktimave të reja të virusit

Mbretëria e Bashkuar i ka shënuar 450 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e kaluara, gati 150 më pak se një ditë më parë. Numri i përgjithshëm i viktimave shkoi në 16.510.

Një ditë më herët në Britani u shënuan 596 raste fatale të koronavirusit, ndërsa të shtunën ishin 888 raste.

Ndonëse shifrat zakonisht janë më të ulëta pas fundjavës, rënia e konsiderueshme është dëshmi se kulmi i pandemisë në këtë shtet ka kaluar, shkruan “Daily Mail”.

Së paku 120 mijë britanikë janë konfirmuar si të infektuar me COVID-19 deri më tani, ndërsa disa rezultate të tjera pritet të dalin më vonë sot gjatë ditës.

Një profesor i mjekësisë në Universitetin e Oksfordit ka thënë se pandemia ka mundur ta arrijë kulmin edhe para fillimit të masave mbarëkombëtare të izolimit.

Dr. Carl Heneghan pretendon se të dhënat e rasteve të infektimit ranë përgjysmë pasi qeveria rekomandoi që njerëzit t’i pastrojnë duart më shpesh dhe të mbajnë distancë prej dy metrave me njëri-tjetrin.

Pacientët e vdekur në Angli ishin nga mosha 40 deri në 101-vjeç dhe 15 prej tyre nuk kishin ndonjë sëmundje të njohur para infektimit.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

S.B.

Lajmet e fundit

Loading...