Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Britanikët po spiunojnë Samitin?

Nga frika e përgjimit nga Shërbimi Sekret i Inteligjencës i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar (MI6), Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel gjatë Samitit u bëri thirrje udhëheqësve të BE të dorëzojnë celularët dhe tabletat në momentin e debatit kyç Brexit.

Sipas David M. Herszenhorn të Politico, udhëheqësit dorëzuan pajisjet dhe i vendosën në dollapët specifikë në katin e pestë të ndërtesës. Secilit prej tyre iu dha nga një çelës personal.

“Ata mund të largohen nga dhoma nëse kanë një telefonatë urgjence, por ata nuk mund të sjellin një celular në dhomë ndërsa vazhdon debati për Brexit,” thanë burimet e Politico.

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian i kanë kërkuar Britanisë të “zbatojë plotësisht” marrëveshjen që rregullon daljen e saj nga BE në 31 Janar, pa rinegociuar kushtet.

“Pika dhe vizë lidhëse”, tha sot kreu i Këshillit Evropian, Charles Michel, në ditën e parë të Samitit të 27 vendeve të unionit.

“Sa i përket marrëveshjes së tërheqjes dhe protokolleve të saj, ajo duhet të zbatohet plotësisht, periudha dhe viza,” tha ai, ndërsa negociatat mbi një marrëdhënie të ardhshme midis Britanisë dhe BE po kryheshin shumë ngadalë. Në fund të shtatorit, ligjvënësit britanikë miratuan një projekt-ligj nga qeveria e Boris Johnson që rishikon pjesërisht marrëveshjen për t’u larguar nga Bashkimi Evropian.

“Ne jemi të bashkuar dhe të vendosur për të arritur një marrëveshje, por jo me çdo kusht,” tha Michel, duke njoftuar vendimin e udhëheqësve evropianë që përfaqësojnë 27 vendet e Bashkimit.

Mishel tha se garantimi i të drejtave të peshkimit, gjetja e mënyrave për të zgjidhur mosmarrëveshjet dhe sigurimi i konkurrencës së ndershme ishin thelbësore për mbrojtjen e “qindra mijëra vendeve evropiane”.

“Ne jemi 100% të bashkuar,” tha ai, duke shtuar se Britania duhej të “merrte hapat e nevojshëm” për të hequr pengesat për arritjen e një marrëveshje.

Diskutimet e Samitit vazhdojnë 

Në të njëjtën kohë, kryenegociatori i BE për Brexit, Michel Barnier, është ende në dhomën e udhëheqësve duke diskutuar çështjen thelbësore, me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen që u largua vetëm një orë pas takimit pas një rasti pozitiv me Covid-19 të zbuluar në mjedisin e saj. Sidoqoftë, ajo rezultoi negative pas testimit, por është në karantinë.

Situata nga COVID- 19 dhe Brexit pritet të jenë çështjet kryesore në samitin dy ditor të Bashkimit Evropian që mbahet në Bruksel. Presidenti i Parlamentit Evropian David Sassoli pritet të nxisë udhëheqësit e BE- së të jenë më fleksibël në financimin më të madh të BE-së për programet Europiane dhe mbi sundimin e ligjit, dy çështje që kanë bllokuar bisedimet mbi buxhetin midis parlamentit dhe vendeve anëtare.

Postime të ngjashme

Gjermania dhe SHBA, thirrje Rusisë ti tërheqë trupat nga kufiri ukrainas

N E

Ukraina dhe Rusia zhvillojnë stërvitje ushtarake

N E

Komisioni Evropian zgjat kontratën me Pfizer deri në vitin 2023

N E

Joe Biden: Është koha për t’u dhënë fund luftërave të Amerikës

N E

VOA: Shtete e Bashkuara pezullojnë vaksinën Johnson & Johnson pas mpiksjeve të gjakut

N E

Agjencitë e zbulimit të SHBA: Kina, një kërcënim shumë i madh

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...