Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Britaniku 72 vjeç, rezultoi 43 herë pozitiv me coronavirus

Shkencëtarët po studiojnë rastin e një burri në Bristol i cili u shërua pas 290 ditëve duke qenë pozitiv me COVID-19.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, Dave, 72-vjeçar, është një instruktor vozitjeje dhe muzikant, i cili i ka kaluar 10 muajt e fundit me një infeksion aktiv të coronavirusit, duke vizituar spitalin shtatë herë.

Teksa flet për përvojën e tij, 72-vjeçari thotë për BBC, se ai kishte rezultuar 43 herë pozitiv me coronavirus.

Sistemi i tij imunitar ishte i ndjeshëm ndaj virusit pas një diagnoze të leukemisë dhe një trajtimi me kimioterapi.

Dave në fund u trajtua me një përzierje të re të ilaçeve anti-virale të siguruara nga kompania amerikane, Regeneron, në baza dhembshurie.

Tani shkencëtarët në Universitetin e Bristol po e studiojnë rastin Dave për të provuar dhe për ta kuptuar se si vepron COVID-19 dhe se si pëson mutacion brenda trupit. 

Postime të ngjashme

Kinën dhe Rusinë i bashkon biznesi në Serbi

D V

Policia ukrainase e gjen të varur aktivistin e zhdukur bjellorus

D V

Papa Françesku do të takohet me romët e Sllovakisë

D V

Iranit do t’i përgjigjemi në mënyrë kolektive, thotë SHBA-ja

D V

Kina jep 350 milionë doza vaksina për partnerët e nismës “Një brez, një rrugë”

Z H

Kinë, vlera industriale e sistemit të navigimit satelitor “Beidou” do të zërë 25 % të tregut global

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...