Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Brukseli hetim kundër Google për praktikat antikonkurrenciale në teknologjitë e publikimit të reklamave

Komisioni Europian njoftoi sot hapjen e një hetimi kundër gjigandit amerikan të internetit Google për praktikat antikonkurrenciale në teknologjitë e publikimit të reklamave në internet.

Google është pothuajse i pranishëm në çdo nivel të zinxhirit të furnizimit kur bëhet fjalë për reklamat në internet. Kemi frikë se kjo e ka bërë më të vështirë konkurrencën (…) për (…) shërbimet konkurruese”, deklaroi komisionerja për Konkurrencën, Margrethe Vestager në një komunikatë.

Google ofron disa shërbime teknologjike duke luajtur një rol ndërmjetësimi mes njoftuesve dhe editorëve në kuadër të afishimit të njoftimeve publicitare në faqet e internetit apo aplikacionet e celularëve.

“Konkurrenca e ndershme është e rëndësishme, si për të lejuar reklamuesit që të arrijnë konsumatorët në faqet e botuesve ashtu edhe për të lejuar botuesit të shesin hapësira për reklamuesit, në mënyrë që të gjenerojnë të ardhura dhe për të financuar përmbajtjet”, shtoi ajo.

Postime të ngjashme

Instagram ka zgjatur kohën e ‘Reels’

D V

Android fiton betejën globale të telefonave

D V

Galaxy Z Flip 3 dhe Z Fold 3 janë rezistent ndaj ujit

D V

OnePlus 9T thuhet se është anuluar

D V

Bitcoin përfitoi nga shpallja e punës në Amazon

D V

Realme MagDart është ngarkuesi i parë pa tel magnetik për Android

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...