Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Buçkovski: Është humbur beteja, por jo edhe lufta

Shkup, 18 nentor – Ish-kryeministri i Maqedonisë, Vllado Buçkovski për televizionin bullgar TV Evropa tha se vetoja bullgare ka qenë gabim strategjik.

“Kishim shpresa se Bullgaria evropiane do ta evropianizonte Ballkanin Perëndimor, por për fat të keq pamë ballkanizim të Evropës. Gjuhë të urrejtjes në Maqedonia ka, por jo nga partia politike në pushtet, por gna opozita dhe nga mediat e saja”, ka theksuar Buçkovski.

Sipas tij, ka politikanë bullgarë të cilët e keqpërdorin kontestin dhe kjo pengon marrëdhëniet bilaterale.

“Është humbur beteja por jo edhe lufta. Nuk ka arsye logjike për anulim të vendimit për nisje të bisedimeve mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së.”, tha Buçkovski.

Postime të ngjashme

Karakaçanov: Kushdo që të vijë në pushtet në Bullgar, problemi me Maqedoninë do vazhdojë

T E

Protesta në Shkup për rastin “Monstra”, reagon PDIU: Lironi të arrestuarit, e drejta për protestë paqësore, thelbësore në demokraci

Bexhet Musliu

Gjatë disa ditëve të ardhshme do të dihet se kur do të arrijnë vaksinat kineze dhe ruse

T E

Fillon mbledhja në BDI

T E

Lëshohet në përdorim spitali modular Covid në Gostivar

T E

Nga e hëna fillon faza e parë e regjistrimit, regjistrohen të zhvendosurit, të punësuarit në ambasada, të burgosurit dhe të pastrehët

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...