Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Buçkovski: Me Marrëveshjen me Bullgarinë marrim konfirmimin se jemi një komb i veçantë

Shkup, 20 tetor – Me Marrëveshjen e Miqësisë dhe Bashkëpunimit me Bullgarinë, ne marrim konfirmimin se jemi një popull i veçantë dhe ne e marrim gjuhën në një formulim që tani krijon edhe probleme, tha ish-kryeministri Vlado Buckovski, duke shtuar se Sofja e pranoi marrëveshjen në maqedonisht me prapashtesën “gjuha zyrtare në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Maqedonisë”.

Sipas tij, kërkesat e Sofjes në lidhje me Goce Delçev, gjuha dhe identiteti maqedonas duhet të shihen në kontekstin e “ngrohjes” së politikanëve bullgarë përpara zgjedhjeve në mars të vitit të ardhshëm.

Ky është një konsensus që ekziston në shumicën e politikanëve (bullgarë), të cilët shprehin publikisht pikëpamjet e tyre dhe na kërkojnë disa gjëra. Së pari, respektimi i vazhdueshëm i asaj që kemi shkruar në Marrëveshje, dhe kjo është që komisioni i përbashkët të punojë me një ritëm të përshpejtuar dhe të mbyllë çështjet e hapura. Nuk më pëlqen ky nxitim, tha Buckovski.

Megjithatë, sipas tij, shumica e qytetarëve bullgarë dhe shumica e politikanëve dhe intelektualëve me ndikim janë kundër asaj që autoritetet në Sofje kanë bërë gjatë vitit të fundit.

“Për fat të keq, ne ishim të preokupuar tetorin e kaluar me njoftimet për zgjedhje të parakohshme, pastaj erdhi pandemia dhe ne nuk i kushtuam vëmendje të mjaftueshme paralajmërimit që erdhi nga parlamenti Bullgar, me Rezolutën e miratuar,” tha Buçkovski.

Ai theksoi se ne, nga ana jonë, kemi bërë një lëshim duke pranuar se kemi një histori të përbashkët, duke shtuar se Bullgaria duhet të jetë e vetëdijshme se ka një “lëvizje dramatike përpara” në shoqërinë tonë gjithashtu.

Postime të ngjashme

Lajçak: Shkupi ka përmbushur detyrimet, është radha e Brukselit

R Zh

Agjenda kryeministrit Zaev: Takime pune në Bruksel, Madrid dhe Athinë

R Zh

Arifi: Fillon rekonstruimi i rrugës lokale Tetovë-Bërvenicë

R Zh

Editorial: Sfidat kryesore të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut gjatë vitit 2021

R Zh

Ndërtimi i bulevardit “Bosnjë e Hercegovina” hyn në fazën përfumdimtare

R Zh

Gashi: Integrimi i përnjëhershëm dhe i plotë i Ballkanit Perëndimor në BE mund ta qetësojë rajonin tonë të trazuar

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...