Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Buçkovski: Për t’iu përgjigjur kësaj sfide me Bullgarinë, duhet të kthehemi prapa

Zhurnal Ads

Shkup, 28 tetor, zhurnal.mk – Koha nuk është aleati ynë. Për t’ju përgjigjur kësaj sfide me Bullgarinë, ne duhet të kthehemi prapa, theksoi ish-kryeministri Vllado Buçkovski në për “TV24” për çështjen nëse Bullgaria do të bllokojë Maqedoninë në rrugën e saj drejt BE-së.

Ai thotë se pala bullgare këmbëngul të përdorë formulimin e Marrëveshjes së Miqësisë.

“Ata po përpiqen të bëjnë një dallim midis një historisë së përbashkët dhe asaj të ndarë të përbashkët. Çështjet e pakicave insistohen të mos ndërhyjnë në punët e brendshme. Gjërat janë mjaft të komplikuara. Historianët përpiqen të përfitojnë sa më shumë prej saj.

Nuk besoj se Komisioni i Përbashkët do të mbyllë të gjitha çështjet. Historianët i lënë hapësirë ​​politikanëve për të hequr pengesat. Klima është e pafavorshme, opinioni në vendin tonë dhe në Bullgari është i ndjeshëm. Unë nuk e di nëse të dy ekipet do ta gjejnë formulën, por hapësira për manovrim që ka pala jonë nuk është e komode”, tha Buçkovski.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Pandemia ndikoi te kurorëzimet në Maqedoninë e Veriut, bie numri për 70 për qind

E.E.

Shtetasit e Maqedonisë nga nesër mund te hyjnë pa test PCR në Kosovë

T E

Intervista/Flet avokatja e migrantëve, Nakibe Ademi sqaron të drejtat e tyre

T E

Bekteshi me premtim për furnizuesit e ushqimit dhe punëtorët e turizmit

Z H

Xhaferi pret që Antikorupsioni të kërkojë falje

T E

Në Kuvend do të promovohet grupi parlamentar për të drejtat e personave LGBTI

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...