Bota Maqedoni

Bugajski: Bosnja është “Nagorno – Karabakhu” i Ballkanit

Zhurnal Ads

Sarajevë, 4 tetor – Analisti i njohur politik, njohës i thellë i rajonit Janusz Bugajski, tha se “Nago-Karabaku” i Ballkanit, aty ku ka shpërthyer në luftë e përgjakshme mes azerëve dhe armenëve, mund të jetë Bosnja, nëse më këtë vend vijohet me status quo-në e tanishme, transmeton Insajderi.

“Boshnjakët duhet të jenë të gatshëm…Kjo status quo mund të çojë në luftë. Shikoni Armeninë dhe Azerbajxhanin. Serbët po përpiqen të tërheqin Kroacinë në ndarjen e Bosnjes në tre njësi, të njëjtën lojë që luajtën Millosheviçi dhe Tugjmani,” tha Bugajski në një intervistë televizive.

“Projekti pan-serb tërheq Zagrebin në projektin pan-kroat, projekti pan-shqiptar nga autoritetet shtetërore nuk ekziston ende. Serbia nuk është një lojtar i pastër, flirton me Kinën dhe Rusinë, Amerika monitoron nga afër gjithçka. Serbia duhet të pengohet në një moment dhe duhet të vendosë: ose BE ose Rusinë. Serbia dhe Bosnjën duhet të njohin Kosovën, herët a vonë…”, citohet të ketë thënë Bugajski.

Postime të ngjashme

Kapacitetet spitalore, MSH: Vetëm edhe 80 shtretër janë të lirë

T E

Përdorimi i shqipes, Osmani zotohet për dygjuhësi në MPJ

R ZH

Do tranzitonin përmes Maqedonisë, pala greke izolon tre kampe migrantësh

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...