Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Bugatti zbulon detajet e para të veturës tetë milionë euroshe

Bugatti Centodieci, megjithë se ka interesim të jashtëzakonshëm për të, ka një prodhim rreptësisht të kufizuar. Prototipi i parë është pothuajse i përfunduar.

Në Bugatti, ata i dhanë vetes kohë. Centodieci u krijua si një super makinë, dhe kjo është një makinë me të vërtetë e veçantë.

Zhvillimi afatgjatë duket se ka dhënë fryte dhe tani, pasi ka gjetur kombinimin optimal, është bërë prototipi i parë, transmeton Telegrafi.

“Me një trup krejtësisht të ri dhe ndryshime në shumë fusha, na u desh të kryenim simulime të shumta me ndihmën e aplikacioneve speciale kompjuterike. Bazuar në këto të dhëna, ne ishim në gjendje të krijonim një pikë fillestare për zhvillimin e një kopje serike, dhe kështu erdhi prototipi i parë”, tha Andre Kullig, personi që u morë më shumë me zhvillimin e kësa makine.

Sidoqoftë, kjo është një makinë krejt e re që do të ketë të njëjtin motor si Chiron, por që funksionon me 1,600 kuaj fuqi.

Në të njëjtën kohë, makina është 20 kg më e lehtë dhe aerodinamika është përmirësuar më tej.

Ajo do të arrijë 100 km / orë në 2.4 sekonda, dhe duhet të arrijë 300 km / orë pas vetëm 13 sekondash. Shpejtësia maksimale do të jetë e kufizuar në 380 km / orë.

Pavarësisht çmimit fillestar prej 8 milionë eurosh, 10 kopje të kësaj makine u shitën në vetëm disa orë nga hapja e listës së porosive.

Postime të ngjashme

Gjeni ndryshimet: A është kjo kopja më e mirë e Ferrarit?

D V

BMW X8 po vjen!

D V

Hennessey zbuloi Camaron – vetura kushton 135 mijë euro dhe për 2.3 sekonda arrin 100 km/h

D V

Mërgimtari nga Zvicra sjell në Gjilan shumë vetura luksoze, në mesin e tyre Bugatti Veyron e cila kushton 1.5 milion euro

D V

Prodhimi serik i veturës elektrike Audi A6 E-Tron pritet të fillojë gjatë vitit të ardhshëm

D V

Fillimi i dekadës që ndryshoi gjithçka, kroati Mate Rimac publikon videon e para 11 viteve – bënte gara nëpër rrugë me BMW-në e tij

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...