Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Buhova: Nuk ka përfunduar inspektimi i jashtëzakonshëm për vdekjen e pacientes nga Shtipi

Zhurnal Ads

Shkup, 18 dhjetor, zhurnal.mk – Ka 11 inspektime të jashtëzakonshme për vdekjen e personave nën 40 vjeç, tre prej të cilëve janë të mbyllura dhe nuk do të fillohet asnjë mbikëqyrje e jashtëzakonshme profesionale për ta. Për të tjerët, në momentin kur ato do të përfundojnë, do të vendoset nëse ka apo jo elementë për të bërë mbikëqyrje ekspertësh, tha Irina Sotirova-Buhova, drejtoreshë e Inspektoratit Shtetëror Sanitar dhe Shëndetësor.

Mbikëqyrja e ekspertëve mbi rrethanat për vdekjen e një gruaje 41 vjeçare nga Shtipi kryhet nga Oda e Mjekëve, ndërsa Buhova tha se do të ketë njoftim kur të përfundojë.

Ajo bëri thirrje për durim për shkak të ngarkesës së punës së mjekëve të cilët përveç punës aktuale bëjnë edhe mbikëqyrjen.

“Ne kemi filluar 25 ekzaminime të jashtëzakonshme profesionale, megjithatë, më lejoni të shpjegoj, mjekët që do të kenë nevojë, gjegjësisht që do të kryejnë mbikëqyrjen profesionale, janë të njëjtët mjekë që janë anëtarë të Odës së Mjekëve. Oda është e përbërë nga të gjithë mjekët e licencuar që janë të punësuar në institucione shëndetësore private dhe publike. Këta janë mjekë që aktualisht punojnë gjatë tërë kohës për të kuruar pacientët. Në mënyrë që të shmangen disa konflikte interesi, zgjidhen mjekë që vijnë nga institucione të ndryshme dhe jo nga ata në të cilët, me kusht, problemi ka lindur. Kjo është arsyeja pse kjo mbikëqyrje ekspertësh zgjat për një kohë të gjatë. Bëni durim sepse mjekët tashmë janë të ngarkuar dhe asnjë mbikëqyrje e filluar profesionale nuk do të mbetet e papërgjegjshme”, tha Buhova.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Qeveria përgatit pakon e katërt të masave ekonomike

T E

Nikollovski do të kërkojë dorëheqjen e Dimovës

E.E.

Zaev: Kryetarët e komunave mos të luajnë sherifë lokalë

D J

Ali Ahmeti uron presidentin e ri amerikan Xho Bajden dhe falënderon presidentin Tramp

T E

Zjarr në një shtëpi në Haraçinë

admin

Lajmi i fundit/383 raste të reja, 7 të vdekur e 95 të shëruar

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...