Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Bullgari/ Parlamenti hedh poshtë projektin për ndryshimin e Kushtetutës

Parlamenti bullgar hodhi poshtë sot një plan të diskutueshëm, i paraqitur në gusht nga kryeministri Bojko Borisov për të rishkruar kushtetutën, në një përpjekje për të zbutur krizën politike.

Ky propozim, i kritikuar kohët e fundit nga Komisioni i Venecias, organi këshillimor i Këshillit të Europës për çështjet kushtetuese, mori vetëm 110 vota pro, ndërkohë që duhej një shumicë e kualifikuar prej 160 deputetësh nga 240, që procedura të mund të miratohej.

Qeveria konservatore e nisi një iniciativë të tillë në përpjekje për të dobësuar lëvizjen e protestës, e cila denoncon ashpër lidhjet e saj të pretenduara me oligarkinë.

Por ky vendim, i parë si një manovër për të blerë kohë dhe për të qëndruar në pushtet derisa të mbaheshin zgjedhjet e përgjithshme në mars 2021, provokoi një reagim të fortë nga demonstruesit.

Përleshjet me policinë lanë më shumë se 45 të plagosur në Sofje në fillim të shtatorit.

Postime të ngjashme

Biden zyrtarisht firmos si festë zyrtare ditën që përkujton fundin e skllavërisë

Dafina Vidishiqi

Italia lanson “pasaportën e vaksinës” të BE-së, planifikon për të hequr detyrimin për mbajtje të maskës

Dafina Vidishiqi

Shkarkohet ministri malazez që mohoi gjenocidin serb në Bosnje

Dafina Vidishiqi

Parlamenti i Malit të Zi votoi Rezolutën mbi Srebrenicën

Dafina Vidishiqi

Dhoma e Përfaqësuesve voton për t’i dhënë fund autorizimit për luftën në Irak

Dafina Vidishiqi

Amerika do të investojë 3.2 miliardë dollarë për të zhvilluar tableta kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...