Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Bullgaria distancohet nga videoja e Xhambaskit, e vlerëson të papërshtatshme

Shkup, 30 mars – Zhurnal.mk – Ministria bullgare e Punëve të Jashtme konsideron se videoja parazgjedhore e eurodeputetit Angel Xhambaski është e papërshtatshme. Kjo theksohet në kumtesën pas shënimit të marrë nga Ambasada e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Sofje në lidhje me videon parazgjedhore të Xhambaskit.

“Mesazhet e shprehura në video nuk e shprehin qëndrimin zyrtar të Qeverisë bullgare. Bullgaria nuk ka pretendime territoriale ndaj vendeve të tjera dhe kjo është deklaruar vazhdimisht”, qëndron në kumtesën e Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Nga MPJ-ja bullgare thonë se videoja e Xhambaskit vjen “pas tre ditësh heshtje nga Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut, të cilës ne i bëmë thirrje të distancohet nga botimet shpifëse të organizatës joqeveritare sllovene, Instituti Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe Ballkanit”.

“Qeveria në Shkup jo vetëm që nuk i dënoi publikimet, por e quajti institutin (“Instituti Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe Ballkanit”) “i njohur”, i cili sulmoi në mënyrë të rreme dy shtete anëtare të BE-së: Bullgarinë dhe Gjermaninë. Republikën e Maqedonisë së Veriut në demarshin bullgar me rastin e organizatës joqeveritare sllovene, e cila dëshmon deri në çfarë mase autoritetet në këtë vend kandidat për Bashkimin Evropian e tolerojnë pluralizmin dhe të drejtën e shprehjes së lirë të mendimit”, thuhet në kumtesë

Македония е българска, а България е над всичко! № 1

Има каузи, които са по-големи от всеки и от всичко. От всяко политическо дребнотемие. По-големи от всяка злободневна политическа тема. За мен, за нас от ВМРО – такава кауза е Македония. ❗Македония на тези българи, които я обичат, които я наследиха и които никога не я забравиха. На българите, които живеят в Македония. Македония на тези българи, които изградиха и съвременна България. Уважаеми, казвам уважаеми от възпитание, временни управленци на нашата, на моята Македония – не можете да живеете в XXI век, без да сте признали XX век. Колкото повече лъжете, толкова повече истината ще лъсва. Колкото по-настървено изобретявате новата си фалшива история, толкова по-шумно ще се сгромолясат, ще пропадат фалшивите основи, на които сте построили жалкото си настояще. Колкото по-истерично мразите София, толкова по-български остава Охрид. Колкото по-силно крещите Вашите лъжи, толкова по-бърз и по-ужасен ще бъде Вашият край.❗Македония е българска, а България е над всичко. 🇧🇬 Гласувайте за ВМРО – Българско национално движение с № 1 в бюлетината и на машината! ✅1️⃣🗳Заев! Почитувани! Колкото и да се въртиш, Македония е българска..И колкото и да се въртиш… Албания все ще ти е от запад!#БългарияНадВсичко#Македония е #България

Posted by Ангел Джамбазки on Monday, March 29, 2021

Postime të ngjashme

Mungojnë dëftesat e nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme

R Zh

Në kufirin Tabanoc për hyrje në vend pritet rreth 20 minuta

R Zh

Dezinfektim ajror kundër mushkonjave në Shkup

R Zh

Edhe dhjetë ditë për parashtrim të kërkesave për subvencione bujqësore

R Zh

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

R Zh

Reagon Qeveria: Nuk ka negociata për identitetin dhe gjuhën maqedonase

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...