Kuriozitete

Burri nga SHBA-ja gjeti një diamant 9 karatësh, mund ta marrë me vete në shtëpi

Zhurnal Ads

Kevin Kinard ishte për vizitë tek Krateri i Parkut Shtetëror për Diamante në SHBA kur zbuloi një diamant 9.07 karat.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Kinard nga qyteti i Maumelle në Arkansas, e ka vizituar këtë zonë që prej kur ishte i vogël, mirëpo ishte kthyer gjithmonë me duarbosh.

Ai tani është 33 vjeç, dhe sot posedon diamantin e dytë më të madh që është gjetur ndonjëherë në historinë e këtij parku të pasur.

“E pashë që dukej si një kristal, e mora dhe e vendosa në çantën time”, tha ai.

“Dukej interesante dhe me shkëlqim”, u shpreh Kinard.

“Mendova se mund të ketë qenë thjesht një xham”, potencoi amerikani.

Pas disa orësh kërkimi, ai dhe miqtë e tij ndaluan në qendrën e këtij parku i cili i kontrollon gurët e tyre.

Më vonë, Kinard e kuptoi se në të vërtetë ai ishte një diamant me vlerë.

“U shokova kur e mora vesh lajmin e mirë”, theksoi ai.

Më shumë se 75 mijë diamante janë zbuluar në këtë park që kur u identifikuan të parat në vitin 1906.

Secili që gjen ndonjë ndonjë gur me vlerë në këtë park, e ka të lejuar ta merr me vete, një rregullore e cila duket në parim shumë bujare.

Postime të ngjashme

Rrëfimi i astronautit që mban rekordin për kohën e qëndrimit në hapësirë

admin

Udhëtimi më i gjatë në botë me autobus, nga New Delhi për në Londër për 70 ditë

admin

Peugeot pëson aksident të tmerrshëm në një autostradë në Poloni

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...