Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Bushati: Liderët e BE-së sikur e harruan vendimin për Ballkanin Perëndimor

Tiranë, 8 qershor – Zhurnal.mk – Vendosja e çështjeve dypalëshe në procesin e aderimit ndaj BE-së seriozisht e vendos nën pikëpyetje kredibilitetin e procesit të zgjerimit për të gjithë rajonin, thotë ish-ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushati në një intervistë për për Agjencinë e pavarur ballkanike të lajmeve (IBNA).

Siç njofton korrespodenti i MIA-s nga Athina, lidhur me bllokadën bullgare dhe skenarët për ndarjen e proceseve të negociatave midis Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, Bushati përkujtoi në diskutimet prej para dy viteve, por gjithashtu tha se ishte e nevojshme mbështetja nga vendet fqinje anëtare të BE-së.

“Edhe pse teorikisht, procesi i zgjerimit bazohet në të a.q.”parimi i Regatas”, ky debat ishte mjaft i pranishëm dy vjet më parë, ku kishte vota në favor të një procesi më të shpejtë të pranimit të Maqedonisë Veriore në BE. Tani kemi një skenar potencialisht të kundërt, ndarjen e Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut. Ne presim të shohim fqinjët tanë që janë pjesë e BE-së të jenë aktivë dhe të tregojnë mençuri politike në këtë proces. Sjellja e çështjeve dypalëshe në procesin e pranimit në BE vë seriozisht në dyshim besueshmërinë e procesit të zgjerimit për të gjithë rajonin”, theksoi ish-shefi i diplomacisë së Shqipërisë.

Ai shtoi se “rishikimi i metodologjisë së zgjerimit duhet të shoqërohet nga një qasje dhe aktivitete më kohezive nga institucionet e BE dhe vendet anëtare të Bashkimit” dhe theksoi se integrimi i Ballkanit Perëndimor “do të ishte një hap drejt arritjes së finalizimit të BE-së”.

Për gjoja non-pejper për ndryshime të kufijve, Bushati komentoi se janë pasojë e drejtpërdrejtë nga ngecja në procesin e zgjerimit.

“Në Samitin e Selanikut në vitin 2003, liderët e BE-së e sollën vendimin strategjik largpamës për t’i ofruar të gjithë rajonit anëtarësimin në Bashkim. Fatkeqësisht, udhëheqësit e BE-së duket se e kanë harruar atë. Fluksi i joautorëve pa autorë për të rishikuar kufijtë aktual është një pasojë e drejtpërdrejtë e faktit se procesi i zgjerimit është bllokuar, korniza për integrimin e rajonit është dobësuar”, theksoi Bushati.

Në intervistë ai komentoi se historia nuk mund të shënohet sërish, por mund të krijohet një mjedis I përshtatshëm për tejkanlimin e kontesteve bilateral dhe si shembull për këtë e përmend Marrëveshjen e Prespës

Postime të ngjashme

Pesë persona të dyshuar për zjarret në Maqedoni

D V

Ambasadorja amerikane Bërnz e vizitoi Entin hidrobiologjik në Ohër

D V

Harta e zjarreve aktive dhe të lokalizuara në mbarë vendin

D V

Nuk ka rrezik nga lindani, zjarri në “OHIS” është lokalizuar

D V

Lokalizohet zjarri pyjor në Leshan në Komunën e Debërcës

D V

Tetë zjarre të reja në Kumanovë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...