Agjencia Zhurnal.mk
Kuzhina

Byrek role me hithra dhe djathë të bardhë

Zhurnal Ads

Përziheni dhe në fund shtoni djathin e shkërmoqur, majdanozin e grirë dhe dy lugë vaj ulliri (nëse ju duket shumë e lëngëshme mund ti shtoni akoma pak miell). Hapni fletët e byrekut dhe vendosni për së gjati në mesin e tyre pak gjellë me hithra.

Përbërsit për Byrek role me hithra:

1 pako me peta byreku
300 gr. djathë të bardhë
700 gr. hithra
2 lugë miell
1 vezë
gjysëm gote qumësht
1 lugë të vogël kripë
pak piper të zi
pak majdanoz
3-4 lugë fara suzami të zi dhe të bardhë
3 lugë vaj ulliriPërgatitja: Pastroni me doreza hithrat dhe grijini trashë. Po me doreza shtypini me pak kripë dhe piper. Shtoni vezën e rrahur me qumështin dhe miellin.

Dy prej tyre, palosini anët dhe mbështilleni në fomën e një roleje. Vendoseni në tave me letër furre poshtë. Vijoni kështu dhe për pjesën tjeter të mbetur të produkteve. Me ndihmën e një peneli kuzhine lyeni të gjithë siperfaqen e cilindrave të byrekut. Spërkatini me fara suzami dhe piqini në furrën e nxehur më parë në 180°C për 30minuta.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Krem kafeje

S.B.

Super-truk për gurmanët: Qëroni një suxhuk me vetëm dy veprime

S.B.

Çokollatë e dendur dhe e ngrohtë italiane, e mrekullueshme për ditët e festave!

S.B.

Fileto pule në salcë kremoze: Mënyra më e mirë për të përgatitur mish të bardhë!

S.B.

Mish qengji me perime

S.B.

Pesë këshilla të cilat do t’ju ndihmojnë që gullashi gjithmonë të jetë i mirë

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...