Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Çaj mente për t’i trajtuar aknet? Është i pasur me antioksidantë dhe lufton infeksionet bakteriale

Çaji i mentës është i shijshëm dhe freskues, ideal për ta pirë në çdo kohë të ditës

Studimet tregojnë se ka efekt pozitiv në gjendjen e lëkurës. Ka shumë përfitime shëndetësore.

Pirja e çajit të mentës çdo ditë mund të çojë në rezultate pozitive për të gjithë trupin. Është i pasur me antioksidantë, gjë që e bën atë të shkëlqyeshëm për shëndetin e organeve të tretjes.

Lufton infeksionet bakteriale dhe ul sheqerin në gjak, transmeton Telegrafi.

Përveç të gjitha këtyre përfitimeve, çaji i mentës gjithashtu mund t’i ndihmojë fytyrës.

Nuk është shumë larg që mund t’i ndihmojë edhe fytyrës suaj, pasi aplikimi i mentës në fytyrë mund të çojë në rezultate pozitive.

Një studim i vitit 2015 tregoi se pirja e dy filxhanëve çaj mente çdo ditë për një muaj, çoi në një zvogëlim të akneve për 25% dhe me 51% në tre muaj, shkruan The List.

Gjethet e mentës janë të pasura janë të pasura me vitaminat C, D, E, por edhe kalcium, fosfor dhe sasi të vogla të vitaminave të kompleksit B.

Postime të ngjashme

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj kur e eliminoni qumështin tërësisht nga dieta juaj

Dafina Vidishiqi

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse ecni zbathur në rërë?

Lea Muslija

Ky medikament redukton rrezikun e vdekjes ose shtrimit në spital nga Covid-19

Lea Muslija

Katër simptoma të një tiroideje joaktive

Dafina Vidishiqi

Ilaçi më i mirë për djegiet nga dielli gjindet në kuzhinën tuaj

Dafina Vidishiqi

Kjo është barishtja që zvogëlon rrezikun e kancerit dhe parandalon plakjen e trurit

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...