Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Çaji i rozmarinës me limon dhe efektet e tij në tretje

Historia e çajit të rozmarinës është po aq e lashtë sa vetë bima.

Kjo barishte është përdorur që në lashtësi për t’i dhënë njeriut një kujtesë shembullore.

Rozmarina konsiderohej si një kurë ideale kundër mostretjes, dhimbjeve muskulare dhe problemeve me gjymtyrët.

Acidi salicilik që gjendet tek çaji konsiderohet si paraardhëse e aspirinës.

Kjo është arsyeja përse çaji i rozmarinës është shumë i suksesshëm në parandalimin dhe trajtimin e artritit dhe reumatizmës.

Çaji i rozmarinës është i pasur me substanca që luftojnë mikrobet dhe bakteret.

Këto përbërës e bëjnë çajin ideal kundër disa problemeve me lëkurën.

Kur kombinohet me limonin, ky çaj ofron shumë përfitime për organizmin dhe kthehet në një kurë të vërtetë sidomos për tretjen.

Përbërësit

2 limonë

4 filxhanë ujë,

Çerek filxhani me rozmarinë

Mjaltë sipas dëshirës

Përgatitja

Vendoseni çajnikun në zjarr dhe shtoni rozmarinën.

Lërini të ziejnë për 10-15 minuta nga koha kur uji nis të vlojë dhe më pas shtoni fetat e prera të limonit.

Më pas ëmbëlsojeni me mjaltë dhe pijeni të ngrohtë.

Vlerat e çajit të rozmarinës me limon

Ekspertët shpjegojnë se limoni stimulon tretjen dhe pastron mëlçinë.

Këtë punë e bën më së miri në bashkëpunim me rozmarinën e cila ndihmon në pastrimin e organizmit.

Ky çaj rekomandohet kundër një sërë problemesh shëndetësore:

Ai ndihmon dhe përmirëson tretjen,

Pastron organizmin nga toksinat,

I jep trupit energji dhe gjallëri,

Përmirëson qarkullimin e gjakut dhe shëndetin e zemrës,

Përmirëson sistemin imunitar dhe e forcon atë,

Pastron dhe forcon mushkëritë,

Largon stresin, qetëson mendjen dhe përmirëson gjumin

Përbën një kurë të mirë për shëndetin e lëkurës dhe bukurinë e jashtme

Rekomandohet për shëndetin e masës muskulare.

Kujdes.

Njerëzit që vuajnë nga pamjaftueshmëria e hekurit dhe anemia nuk duhet ta konsumojnë këtë çaj sepse ul aftësinë e trupit për të përthithur hekur.

Ky çaj mund të mos jetë i mirë për femrat shtatzënë dhe ata që vuajnë nga diabeti, të cilët duhet të konsultohen me një mjek./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Pse njerëzit djersiten kur nuk duhet?

Dafina Vidishiqi

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur eliminoni qumështin nga dieta?

Dafina Vidishiqi

Vetitë magjike të bishtave të qershive dhe përfitimet që ato i sjellin shëndetit

Dafina Vidishiqi

Goja juaj mban aromë të keqe? Shpëtoni nga ky problem me këtë përzierje

Dafina Vidishiqi

Dhjetë organet më të rënda në trupin tonë: Vetëm një organ peshon gati pesë kilogramë!

Dafina Vidishiqi

Një banjë e ngrohtë mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt dhe të keni gjumë cilësor

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...