Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Çaji me lëvozhgën e qepës mund të largoj shenjat e plakjes, ul inflamacionin dhe presionin e gjakut

Kur bëhet fjalë për gatimin me qepë, ka shumë mundësi që të hidhni lëvozhgën e qepës.

Sidoqoftë, herën tjetër që do të tundoheni vetëm ta hidhni atë, ju mund të dëshironi t’i jepni një mundësi të dytë, sepse sekreti për lëkurë të shëndetshme, më pak inflamacion dhe shtypje të ulët të gjakut mund të jetë në diçka që quhet çaj i lëvozhgës së qepës.

Kur bëhet fjalë për përfitimet shëndetësore, kuercetina me të vërtetë i bën të gjitha. Mban lëkurën të butë, të zhdërvjellët dhe pa rrudha duke parandaluar dëmtimin e diellit nga rrezet UV . Plus, studimet kanë treguar se ky flavonoid i fuqishëm është thelbësor në uljen e presionit të gjakut, zvogëlimin e inflamacionit dhe alergjive, zvogëlimin e rrezikut të Alzheimerit ose çmendurisë dhe parandalimin e kancereve të tjera .

Si ta bëni çajin e lëvozhgës së qepës?

Ju mund të përdorni qepë të kuqe, të bardhë ose të verdhë për këtë proces:

  • Mblidhni lëvozhgat e qepës dhe lajini mirë,
  • Vendosni një pjesë të vogël të lëvozhgave të qepës në një tenxhere plot me ujë në nxehtësi mesatare të lartë. Sillni atë ujë në një tenxhere dhe pastaj lëreni të ziejë për 15 deri në 30 minuta,
  • Kulloni pijen në mënyrë që të mos keni pjesë të qepës gjatë konsumimit të pijes.

Tani në pyetjen për të cilën patjetër doni përgjigjen: A do të bëjë çaji me lëvore qepësh të ndiheni sikur po pini një qepë të gjallë? Jo aq shumë!

Dyshja përshkruan shijen si ujë shumë të butë qepësh, por gjithashtu mund të shtoni lëngje të tjera, erëza dhe përbërës për të barazuar shijen nëse nuk jeni adhurues. Limoni dhe shafrani i Indisë janë mundësi të shkëlqyera që ofrojnë mjaft përfitime të tyre shëndetësore.

Postime të ngjashme

OBSH nuk rekomandon imunizimin me dy lloje vaksinash

S.B.

Kanceri i veshkave është më i vështiri për t’u zbuluar: Shenjat më të hershme që trupin po shkatërron kjo sëmundje e rrezikshme!

S.B.

Gabimet e prindërve të cilat dobësojnë sistemin e imunitetit te fëmijët

S.B.

Ekspertët pohojnë: Teknika 4-4-4 zgjidh edhe problemet më të mëdha

S.B.

Një sallatë me kastravec e hudhër për të luftuar hipertensionin

S.B.

1/3 e të shëruarve nga Covid vuajnë nga depresioni, ankthi dhe sëmundje mentale

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...