Agjencia Zhurnal.mk

Çajniku kinez shitet për një milion euro

Një çajnik i rrallë kinez është shitur në ankand për më shumë se një milion euro, rreth njëmijë herë më shumë sesa ishte vlerësuar fillimisht.

Ibriku i gjelbër në formë dardhe, që është diku 13 cm, ka shenjën e Perandorit Qianlong i cili sundoi Kinën nga vitet 1736 deri më 1795, transmeton portali arbresh.info.

I janë dashur vetëm 10 minuta paraqitje për t’u shitur.

Ankandi i Dukës së Dorchesterit e kishte vlerësuar nga 1.000 deri në 2.000 euro, por u shit për 1.1 milion euro.

Çajniku u gjet në një vlerësim rutinë në Dorset. Ajo më vonë fitoi interes nga “qindra koleksionistë dhe tregtarë” në një ekspozitë.

Ibriku i vogël, i cili ka dëmtim të kapakut, solli brohoritje dhe duartrokitje në dhomën e ankandit të mbushur kur u shit.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Z H

Lajmet e fundit

Loading...