Agjencia Zhurnal.mk
Bota

“CanSino” diskuton me vendet evropiane për blerjen e vaksinave të COVID-19

Sipas njoftimit të ditëve të fundit të agjencisë së lajmeve “Bloombert”, kompania biologjike kineze “CanSino” ka bërë të ditur se po diskuton me vendet evropiane për blerjen e vaksinave kundër COVID-19 të kësaj kompanie.

Pierre Morgon, zëvendëspresident për shërbimet ndërkombëtare i “CanSino”-s, tha se tre vende anëtare të BE-së e kontaktuan për diskutim për blerjen e mundshme, por ai nuk prani të bënte të ditur emrat e këtyre vendeve.

Sipas njoftimit të mëparshëm të agjencisë së lajmeve “Xinhua”, autoriteti i kontrollit të barnave i Hungarisë miratoi përdorimin urgjent të vaksinës së COVID-19 të prodhuar nga kompania kineze “CanSino”. Kjo është vaksina e dytë kineze kundër COVID-19 e miratuar në Hungari për përdorim urgjent. Kjo vaksinë me vektor adenovirus, është krijuar bashkërisht nga Akademia e Mjekësisë Ushtarake e Kinës dhe kompania “CanSino”.

Postime të ngjashme

Merkeli për dozë të dytë mori një vaksinë tjetër, jo AstraZeneca-n

Bekim Laçi

Hong Kong: Nis gjyqi i parë nën Ligjin e ri për siguri kombëtare

Bekim Laçi

Republikanët në SHBA bllokojnë projektligjin për reforma zgjedhore

Bekim Laçi

Miliona persona u kthyen në milionerë gjatë pandemisë

Bekim Laçi

Polici amerikan nuk ndahet së qari pasi u detyrua ta vrasë 19-vjeçaren – familja “ia fal gjakun”

Dafina Vidishiqi

Fauci: Varianti Indian, kërcënimi më i madh në luftën kundër Covid-19

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...