Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Carovska: Arsimi i mesëm dual është mundësi e mirë për punësim

Zhurnal Ads

Shkup, 22 tetor, zhurnal.mk – Ministrja e Arsimit dhe Shkencës Milla Carovska dhe përfaqësuesit e Odës ekonomike gjermane në Maqedoni, sot vizituan disa shkolla të mesme në Veles dhe Kavadar, ku realizohet mësimi dual sipas modelit gjerman,

Nga MASH thonë se këtë vit shkollor, arsimin dual e ndjekin gjithsej 220 nxënës, ndërsa prej tyre këtë vit janë regjistruar 85.

“Mësimi praktik (dual) është mënyrë e shkëlqyer që të rinjtë që nga arsimi i mesëm të drejtohen drejt profesioneve që kërkohen nga kompanitë, por edhe të dinë se çfarë do të thotë puna në kushte reale. Në këtë mënyrë sigurojmë më shumë punësim të të rinjve, të cilët e përfundojnë arsimin profesional”, tha Carovska.

Ndryshe, në programin për arsimin dual janë kyçur 7 shkolla nga 7 komuna dhe 12 kompani. Arsimi dual realizohet në Veles, Kavadar, Ohër, Manastir, Prilep, ndërsa nga ky vit edhe në Shkup dhe Tetovë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

591 raste të reja, 40 të vdekur dhe 439 të shëruar, bilanci i fundit me Covid 19

T E

Elmi Aziri propozohet për nënkryetar të Kuvendit

T E

Rashkovski nuk largohet nga Qeveria, emërohet sekretar për monitorim

T E

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

admin

Të dhënat/Ja pagat e shtetasve nga Maqedonia e Veriut dhe vende tjera nga Ballkani Perëndimor në Gjermani

T E

Karaxhovski: Situata me koronavirusin është kritike, por nën kontroll

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...