Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Carovska: Bie numri i nxënësve që bojkotojnë mësimin

Ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Milla Carovska ka mohuar se drejtorët dhe mësuesit po iu bëjnë presion maturantëve të cilët po bojkotojnë mësimin. Ajo theksoi sërish se ka presion mes vetë nxënësve  për bojkot të mësimit, transmeton Alsat, përcjell Zhurnal.mk

“Numri i nxënësve që bojkotojnë mësimin po bie çdo ditë , edhe dje kam apeluar që prindërit dhe mësimdhënësit të kenë kujdesë për nxënësit që janë nën presion nga moshatarët. Më shumë se 14 mijë nxënës janë paraqitur për maturë shtetërore”, tha mes tjerash Carovska.

Lidhur me kërkesat e maturantëve për të ndryshuar konceptin e maturës shtetërore, Carovska tha se koncepti është miratuar në fillim të vitit dhe se nuk do të ndryshojë.

“Koncepti për maturën shtetërore miratohet në fillim të vitit, është e qartë dhe në bazë të kësaj metodologjie realizohet. Çdo nxënës që vullnetarisht është paraqitur për provim të maturës, merret si një person që do të paraqitet ditën e realizimit të provimit”, theksoi Carovska.

Ndryshe, Unioni i Nxënësve të Shkollave të Mesme mbeten në qëndrimin për shkurtimin e materialit dhe zvogëlimin e lëndëve për maturën shtetërore.

Postime të ngjashme

Zhurnal mëson / Afaristi i mirënjohur, Argëtim Saliu kandidat për kryetar komune i koalicionit ASH – AAA për Strugë?

Bexhet Musliu

Bilall Kasami dhe gjithë funksionarët e Lëvizjes Besa bëjnë thirrje për Regjistrim të popullatës

T E

“Shtetësia”, janë paraqitur rreth 1 000 persona

T E

Hoxha: Deri më 31 mars do të prolongohet afati për blerjen e edhe 1.500 tonë duhan

Bexhet Musliu

Izraeli lider në botë, Serbia ndër të parat, ja në cilat vende kryesojnë me programet e imunizimit

T E

Arrestohen dy shtetas britanez në aeroportin e Shkupit me test PCR të falsifikuar

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...