Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Carovska: Bota shumë kohë më parë zbaton model të integrimit të lëndëve

Shkup, 28 janar– Bota shumë kohë më parë i zbaton këto koncepte. Në të gjitha vendet e zhvilluara historia dhe gjeografia  janë integruar tematikisht si disiplina shkencore, ekzistojnë gjithsesi janë vendosur në mënyrë modulare, por temat të cilat i shqyrtojnë e bëjnë atë së bashku edhe në të dy shkencat dhe disiplinat që të mundet në mënyrë faktike të kalojmë ndaj të mësuarit duke menduar dhe të menduarit kritik, tha ministrja e Arsimit dhe Shkencës Milla Carovska, duke u përgjigjur në pyetjen e deputetes të Bllagica Llasovkës të VMRO-DPMNE-së.

“Integrimi po bëhet që të mundet nxënësit tanë, qytetarët e ardhshëm produktivë të marrin vendime dhe kryesisht që të mundet dikush si partia juaj po tenton të krijojë lajme të rreme të manipulojë të mund të vlerësojë nëse kjo është e vërtetë apo e pavërtetë”, tha Carovska.

Ministrja theksi se është shumë e lumtur që për projekt-konceptin po diskutohet shumë.

“Kemi akademikë dhe profesorë dhe mësimdhënës dhe drejtorë dje institucione të cilët mbi konceptin e lexuar japin komente konstruktive që ai të jetë më i mirë. E dini pse, sepse ky shtet ka forca progresive të cilat do të japin gjithçka që ta avancojnë arsimin, si bazë të shtetit si bazë në të cilën tregon kush angazhohet për të mirën publike, kush angazhohet vetëm për interesat e veta personale”, tha Carovska.

Postime të ngjashme

Xhambaski: Nëse respektohen “vijat e kuqe”, komisioni maqedono-bullgar nuk do të mund të funksionojë

D V

OBRM-PDUKM: Mini-Shengeni nuk është një alternativë e BE -së

D V

Priten variante të ndryshme të Covid-19! Mund të rekomandohet marrja e dozës së tretë e vaksinës

D V

Edhe katër të rinj arrestohen pasi kapen me marihuanë!

R Zh

Zaevi për “Ballkan të Hapur”: Derisa BE-ja nuk e përmbush premtimin, ne do punojmë për një jetë më të mirë

R Zh

Zjarret në Turqi / Maqedonia e Veriut s’ka turistë të rrezikuar

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...