Agjencia Zhurnal.mk
Arsimi dhe Shkenca Maqedoni

Carovska për nxënësit që nuk kanë kompjuterë: Mësimin le ta ndjekin nga RTM-ja

Shkup, 29 shtator – Zhurnal.mk – Duke folur për mungesën e kompjuterëve nga nxënësit dhe mësuesit, ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Mila Carovska ka këshilluar që fëmijët mësimin ta ndjekin nga kanalet e Radio Televizionit të Maqedonisë, si kanalet 5, 6 dhe kanalet tjera për komunitetet tjera.

“Ne në programin arsimor, sipas resurseve që i kemi sot, gjendjen të cilën e presim, situatat e jashtëzakonshme, kemi siguruar që ata të sigurojnë materiale nga shkollat, të jenë në klasa të pranishëm dhe më e rëndësishmja, se Radio Televizioni tregoi gatishmëri, dhe sipas orarit në klasa, ashtu do të emitohet mësimi në kohëzgjatje prej 15 minuta në televizion në MRT 5, MRT 6 dhe në kanalet tjera të komuniteteve etnike, sepse është e rëndësishme që fëmija të stimulohet qoftë edhe më mësim nga televizioni”, tha Carovska.

Njësitë mësimore në televizion do të fillojnë të emitohen nga 1 tetori, sipas orarit që nxënësit e kanë në klasë.

Postime të ngjashme

Punësime në Gjevgjeli, Dellçevë dhe Berovë të maqedonasve të deklaruar si shqiptarë?

Dafina Vidishiqi

Fadil Zendeli ia then bastionin ASh-së, Gostivari radhit pas Zendelit

Dafina Vidishiqi

Azem Sadiku nga PDSH do të rikandidojë për kryetar të Komunës së Studeniçanit

R Zh

Dokumentet personale, MPB azhuron sistemin, vonesa deri të martën

Dafina Vidishiqi

Ruzhin: Makron dhe Merkel mund ta zgjedhin problemin mes RMV-së dhe Bullgarisë

R Zh

Lëvizja BESA vazhdon ristrukturimin, sonte u themeluan nëndegët e fshatit Çajlë dhe Forinë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...