Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Carovska: Shkollat janë të sigurta, nuk kanë pse të mbyllen

Zhurnal Ads

Shkup, 30 tetor, zhurnal.mk – “Nuk ka përhapje të COVID-19 në shkolla, derisa nuk krijohen kushte për mbyllje të tyre do të mbetet ky model”.

Këtë e deklaroi sot ministrja e Arsimit dhe Shkencës Milla Carovska, si përgjigje ndaj kërkesës së Sindikatës për Arsimi, Shkencë dhe Kulturë (SASHK), që mësuesit të punojnë nga shtëpia.

“Të gjitha shtetet në botë, edhe OBSH dhe UNICEF rekomandojnë që shkollat të mbeten të hapura. Çdo kund të botë janë të hapura. Ne nuk kemi numër të lartë të të infektuarve, 0.05 përqind është infektimi tek nxënësit, ndërsa 0.6 përqind tek mësuesit, që do të thotë se nuk ka kaluar as 1 përqind”, tha Carovska.

Ajo tha se dialogu social në mes SASHK-ut dhe ministrisë është në nivel të lartë.

Ndërsa për kërkesën e tyre për pagesë shtesë për mësuesit, Carovska tha se nuk ka numër të madh të shkollave ku ka tejkalim të orëve mësimore.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Në qendrat kovid në Shkup, mjekohen gjithsej 300 pacientë

Z H

Seanca të tre komisioneve parlamentare

admin

VMRO nesër vendor për kandidatin e kreut të KSHZ, në lojë Dashtevski

T E

Si do jetë qasja transatlantike ndaj Ballkanit pas 20 janarit, flasin analistët

T E

Aziri: Ne bëjmë buxhet dhe një sërë masash nga sot për nesër

E.E.

Ministri Shaqiri priti në takim përfaqësuesen e UNDP

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...