Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Çështjet historike të mos përdoren si mjet politik, thotë Gjorgiev

Shkup, 26 nëntor, zhurnal.mk – Dragi Gjorgiev, kryetar i ekipit maqedonas në Komisionin e përbashkët maqedono-bullgar për çështje historike dhe arsimore, thotë se qasja që çështjet historike të përdoren si mjet politik është e gabuar.

Në një deklaratë për Deutsche Welle, ai thotë se politika duhet të jep hapësira për komisionin, e jo të jetë e kundërta.

“Për ta thyer akullin na duhet kohë, dialog dhe durim. Deklaratat politike nuk dua t’i komentoj, qofshin nga pala maqedonase ose bullgare”, thotë Gjorgiev.

Ai shtoi se më e dhimbshme për të ka qenë ajo se sa pak njihemi si shoqëri.

Postime të ngjashme

Pendarovski – Kodheli: Maqedonia dhe Shqipëria meritojnë negociatat me BE-në

Zekirija Haxhiu

“Çairçanja” do të zgjerohet me 6 korsi dhe shtigje për biçikleta, do të rrënohen shumë objekte

Zekirija Haxhiu

Dimitrov: Bllokimi i Maqedonisë së Veriut është problem edhe i BE-së

Zekirija Haxhiu

Firmat vendore pjesë e platformës digjitale për rrjetëzim me zinxhirët global të furnizimit

Zekirija Haxhiu

Geer: Të gjithë duam fillim të negociatave sa më shpejtë të jetë e mundur

Zekirija Haxhiu

Spasovski demanton: Nuk ka ndërprerje, ka kërkesa të shtuara për dokumente personale

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...