Çfarë duhet të dimë për “Rozacea”?

Suksesi i trajtimit është individual dhe varet nga shkaqet e rosacea dhe reagimet individuale ndaj trajtimeve të ndërmarra.

Rosacea është një ndryshim në lëkurën e fytyrës, që manifestohet me skuqje të faqeve, zmadhim të enëve të vogla të gjakut dhe nganjëherë shfaqjen e “puçrrave” të vogla në të mëdha. Ky ndryshim në lëkurën e fytyrës shpesh shoqërohet me simptoma subjektive – kruajtje, djegie dhe shtrëngim.

Prandaj, lëkura kuptohet lehtësisht nga reaktiviteti i shpejtë i enëve të gjakut të cilat zgjerohen dhe ngushtohen në stimulin më të vogël, siç është nxehtësia, ushqimi pikant ose pija kalorike.

Shkaku kryesor i rosacea është i panjohur, shumë përpjekje janë bërë për të gjetur të paktën diçka që mund të lidhet me zhvillimin e sëmundjes. Për këto arsye, trajtimi ndonjëherë përfshin testimin e alergjisë.

Njerëzit që vuajnë nga rosacea gjatë verës duhet të përdorin krem ​​kundër diellit dhe të mbajnë rregullisht një kapelë dhe syze dielli.

Në varësi të shkallës, rosacea ndahet në katër lloje:

Eritematoze – mbizotëron me skuqjen e fytyrës me zgjerimin e enëve të gjakut. Ndonjëherë skuqja mund të kufizohet në lëkurën e qepallës së poshtme.

Papulopustiloza – një formë në të cilën shfaqen nyjet e kuqe dhe qelb e ndjekur nga aknet në lëkurën e prekur nga skuqja.

Fimatous – karakterizohet nga shfaqja e trashjes së indit lidhës ose rritja e tepërt e enëve të gjakut të indit lidhës dhe gjakut në lëkurën e fytyrës.

Okulare – përfshin ndryshime në sy, zakonisht në formën e konjuktivitit, e ndjekur nga skuqje, kruajtje, djegie, thatësi dhe acarim të lehtë.

Në trajtimin e rosacea me kremëra përdoren vetëm krem ​​kozmetik dermatologjik të përshkruar më parë nga një mjek. Kremi gjithashtu duhet të varet nga lloji i lëkurës, si dhe ashpërsia e figurës klinike. Në përbërjen e kremrave më shpesh do të gjejmë: peroksid, squfur, takrolimus, metronidazole, eritromicinë, klindamicinë, etj.

Rekomandimi i Pharmacy DNA ANNI PHARM për kujdesin e lëkurës me rosacea është linja ANTIROUGEURS nga kozmetika mjekësore AVENE

AVENE 56060 KRIM KUNAVENE 56060 АНТИРУЖЕР ЈОУР крем 40ml – Аптека ДНА Анни Фарм (annifarm.com.mk)

Related posts

Sa është e sigurt të marrësh vaksinën kundër COVID-19 dhe gripit në të njëjtën kohë

D V

Dhimbja e kokës nga dielli: Simptomat dhe disa mënyra parandalimi

D V

Është një ilaç çudibërës për lëkurën dhe flokët, ja si ta bëni vetë në shtëpi vajin e bajameve

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More