Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Çfarë duhet të dini për vlerën e rritur të Bitcoin?

Bitcoin po vazhdon të rritet shumë këtë muaj. Çmimi i tij aktualisht është 40 mijë dollarë, më shumë se 77 për qind gjatë muajit të kaluar dhe 305 për qind gjatë vitit të kaluar.

Filluar për herë të parë në 2009 si një monedhë digjitale, Bitcoin u përdor për një kohë si para digjitale në skajet e ekonomisë.

Që atëherë është bërë rrjedhë e zakonshme. Sot, është përdorur pothuajse ekskluzivisht si një lloj ‘ari digjital’, transmeton Telegrafi.

Në përgjigje të rrezikut të kolapsit ekonomik për shkak të COVID-19, qeveritë në të gjithë botën kanë përmbytur tregjet globale me para të krijuara nga bankat qendrore, në mënyrë që të rrisin shpenzimet dhe të ndihmojnë në shpëtimin e ekonomisë.

Por rritja e furnizimit me para gërryen vlerën e saj. Në këtë klimë, Bitcoin është bërë një mbrojtje kundër inflacionit të afërt.

Çfarë është Bitcoin?

Bitcoin, kriptomonedha më e madhe në botë nga kapitalizimi i tregut, ka një furnizim aktual qarkullues prej 18,590,300 bitcoin dhe një furnizim maksimal prej 21,000,000.

Ky kufi është i koduar në protokollin Bitcoin dhe nuk mund të ndryshohet. Krijon mungesë artificiale, e cila siguron rritjen e vlerës së parave digjitale me kalimin e kohës.

Bitcoin tregtohet kryesisht në shkëmbimet në internet të kriptovalutave, por gjithashtu mund të dërgohet, merret dhe ruhet në “kuleta digjitale” në pajisje specifike ose aplikacione në telefonin tuaj.

Por ndoshta aspekti më novator i rrjetit Bitcoin është se ai mbështetet në punën e kriptografëve dhe shkencëtarëve të kompjuterit, për të ekzistuar si një monedhë digjitale e bazuar në blockchain.

Pse ka rëndësi Bitcoin?

Ekzistojnë disa shpjegime të mundshme se pse Bitcoin konsiderohet i rëndësishëm nga kaq shumë njerëz.

Përballë pasigurisë globale, blerja e bitcoin është një mënyrë që njerëzit të diversifikojnë pasuritë e tyre.

Mes trazirave të një pandemie globale, një dorëzim jo-konvencional i presidentit amerikan dhe një fuqi gjeopolitike që zhvendos botën, është e mundur që më shumë njerëz e shohin arin dhe Bitcoin si alternativa më të mira ndaj dollarëve.

Bitcoin (dhe kriptomonedhat në përgjithësi) nuk është neutral politikisht dhe ideologjikisht. Ajo lindi në epokën e internetit.

Pse po lulëzon Bitcoin?

Bumi i fundit i vlerës së Bitcoin vjen deri te kombinimi i tre faktorëve: ideologjia, ndjenja shoqërore dhe shpresa.

Por megjithëse këta janë faktorë të ndryshueshëm, kjo nuk diskrediton domethënien e ekonomisë digjitale, interesin në teknologji ndërsa maturohet dhe ndikimin e investitorëve institucionalë në kriptomonedhë, përfshirë Bitcoin.

Bitcoin është në një trend të rritjes së tregut.

Ajo u krijua për të rritur vlerën me kalimin e kohës përmes rregullave që Nakamoto shkroi në kodin e saj të softuerit – të cilin mbrojtësit më të hapur të Bitcoin, të njohur si ‘ maksimalistët ‘, e mbrojnë me forcë.

Nga një kornizë më e madhe referimi, kriptovalutat e decentralizuara lejojnë mënyra të reja për të koordinuar pa pasur nevojë për një arbitër qendror.

Eksperimenti i guximshëm i Nakamoto në monedhën digjitale po funksionon siç është menduar. Dhe ajo që me të vërtetë meriton vëmendje tani, është ajo që do të thotë kjo për të ardhmen tonë digjitale, fizike dhe sociale.

Postime të ngjashme

Nokia X20 sjell smartfon 5G nën 350 euro

S.B.

Pas Facebook, alarm për Linkedin – 500 milionë profile dalin në shitje në “Dark web”

S.B.

SHBA-ja sanksionon prodhuesit kinezë të kompjuterëve

S.B.

Mineralet nga fundi i oqeanit mund të përdoren për prodhimin e baterive të veturave elektrike

S.B.

Facebook dhe Instagram bien përsëri për shumë përdorues

S.B.

Prezantohen 6 telefona inteligjentë të rinj nga Nokia

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...