Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Çfarë duhet të presim në vitin 2021 nga grupi i ri i veturave, Stellantis?

Grupi më i ri i veturave në botë, Stellantis, do të fillojë me një buxhet prej 17.8 miliardë euro, por pa një plan strategjik se si do të menaxhojë 14 marka në tre kontinente, 400 mijë punonjës dhe të gjejë 5 miliardë euro në vit në sinergji vjetore.

Stellantis është një prodhues i veturave me selinë e tij në Amsterdam, Holandë, i cili u formua në vitin 2021 nga bashkimi i Fiat Chrysler Automobiles dhe Peugeot (grupi PSA) në bazë të një marrëveshjeje bashkimi 50-50, njofton “Autonews”.

Shefi ekzekutiv i kompanisë, Carlos Tavares, ka thënë se deri në fund të vitit grupi i tij do të futet në tregjet e kapitalit, pasi fillimisht nuk ka nevojë për nxitim. Ky plan, kur do të realizohet, do të zgjatet deri në vitin 2030, shumë më gjatë se shumica e planeve strategjike dhe shumë më i gjatë se dy planet katër-vjeçare që ai vendosi sa ishte në PSA Group.

“Stellantis nuk ka lindur nga një krizë, por nga të kuptuarit se të dy ish-ndërmarrjet do të jenë më të forta së bashku sesa mbi një bazë të pavarur. Prandaj, është e rëndësishme që ne të bëjmë gjërat e duhura në një mënyrë të duhur për të krijuar këtë themel të shëndoshë. Nuk kemi pse nxitohemi”, shtoi ai.

Postime të ngjashme

Ferrari në vitin 2025 do ta lansojë veturën e parë tërësisht elektrike

S.B.

Prezantohet edhe zyrtarisht Mercedes EQS – luks i jashtëzakonshëm dhe brendësi e digjitalizuar

S.B.

Huawei po investon një miliard dollarë në biznesin e veturave, pretendon se është më i mirë se Tesla

S.B.

Audi i bën konkurrencë Maybach-ut

S.B.

Apple konkretizon planet për veturën elektrike, bashkëpunon me kompani të njohura

S.B.

Gjysmë shekulli nga klasiku i Mercedesit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...