Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Çfarë është 6G dhe kur do të zbatohet në jetën tonë të përditshme?

6G mund të sjellë hologramë të ngjashëm me Star Wars dhe të përshpejtojë kompjuterin cloud.

Me 5G që sapo ka filluar të hapet në të gjithë botën, industria tashmë ka filluar të shikojë përpara drejt së ardhmes, 6G. Duke pasur parasysh që 5G është infrastruktura më e përparuar wireless deri më tani, si mund të vinte 6G kaq shpejt?

Standardi i saktë që qëndron pas rrjetit 6G nuk është vendosur ende, dhe ne jemi akoma me vite larg përhapjes së tij, por ka disa teknologji që do të formojnë infrastrukturën 6G tashmë të zhvilluar.

Për lexuesin e zakonshëm, 5G, 6G, LTE, të gjitha këto vargje të shkronjave dhe numrave thjesht nënkuptojnë se ndoshta mund të dërgoni një tekst më shpejt, por ato gjithashtu nënkuptojnë hapa masivë në mënyrën se si të dhënat komunikohen pa tel. Ndërsa 5G po zhvillohet globalisht, 6G është hapi tjetër në të ardhmen, kështu që çfarë dimë për të?

Çfarë është 6G?

Thënë thjesht, 6G do të jetë brezi i gjashtë i infrastrukturës së teknologjisë wireless, duke standardizuar sinjalet e komunikimit përmes Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikacionit, ose ITU, transmeton Telegrafi. Ndryshimet në gjenerimin e sistemeve të teknologjisë pa tela ndodhin rreth çdo dekadë, me pajisjet e gjeneve të mëparshme në përgjithësi janë të papajtueshme me gjeneratën tjetër.

Ky ndryshim në teknologji është një përcaktim i vështirë se si funksionon infrastruktura wireless në themel. Brezat e rinj të teknologjisë wireless do të përfshijnë aftësi më të përparuara të kodimit digjital krahasuar me gjeneratat e mëparshme. Ato janë të mundshme për shkak të avancimeve të reja në dizajnin e pajisjeve, të tilla si rritja e fuqisë së brendshme informatike ose antenave komplekse.

Rrjetet e lëvizshme të gjeneratës së parë mbështeteshin në sistemet e radios analoge, që do të thoshte që përdoruesit mund të bënin vetëm thirrje telefonike, ata nuk mund të dërgonin ose merrnin mesazhe me tekst. Rrjeti 1G qëndroi deri në 1991, kur u zëvendësua me 2G, i cili funksiononte me një sinjal digjital – duke përmirësuar sigurinë dhe kapacitetin e tij – duke lejuar përdoruesit të dërgojnë mesazhe SMS dhe MMS (megjithëse ngadalë), dhe email pasi GPS u prezantua në vitin 1997.

Rrjetet e gjeneratës së tretë janë ende në përdorim sot. 3G ishte shumë më shpejt se 2G dhe mund të transmetonte sasi më të mëdha të të dhënave, duke lejuar thirrje video, lidhje interneti, lojëra, etj. Futja e 4G shkoi një hap më tej. Në teori, ajo mund të sigurojë shpejtësi deri në 100Mbps. Modelet e lëshuara nga viti 2013 e këtej mbështesin këtë rrjet, i cili ofron lidhje për tabletë dhe laptopë si dhe telefona inteligjentë.

Rrjeti 5G, i cili po hapet tani, ofron shpejtësi dhe kapacitet të përmirësuar të rrjetit, duke lejuar më shumë pajisje të lidhen, duke përfshirë makina, qytete inteligjente dhe IoT në shtëpi dhe zyrë.

Koncepti i 6G është ende i paqartë në këtë pikë, dhe është në fazat e hershme të kërkimit. Me kalimin e kohës, ajo që është 6G do të bëhet më e qartë.

Përhapja e saktë e infrastrukturës 6G varet nga ITU, e cila aktualisht po punon në përcaktimin e vizionit të saj për gjeneratën e ardhshme të teknologjisë. Pritet që korniza për 6G të kompletohet deri në vitin 2028 dhe produktet e para 6G do të fillojnë të shfaqen rreth fundit të kësaj dekade. Vendosja e plotë te konsumatorët ndoshta nuk do të ndodhë deri në vitin 2030 ose më vonë. Nëse dëgjoni një kompani të pretendojë se po përdor teknologjinë 6G para atyre datave, ka të ngjarë të jetë një hile e marketingut, jo e vërtetë 6G.

Si do të funksionojë me të vërtetë 6G?

Shumica e hulumtimeve aktuale rreth brezit të gjashtë të teknologjisë wireless përqendrohet në transmetimin e të dhënave përmes frekuencave ultra të larta, mbi diapazonin aktual të 5G. Tani 5G mund të shkojë deri në 100 GHz, por në përgjithësi, 5G nuk shkon mbi 39 GHz për përdorim praktik.

Ndërsa transmetimi i frekuencës ultra të lartë tingëllon si fantazi në teori, shkencëtarët nuk e kanë saktësisht të “gozhduar” ende. Aktualisht nuk ka gjysmëpërçues që mund të përdorin frekuencat terahertz. Problemi është se në këtë gamë ultra të lartë që procesorët aktualë nuk mund ta interpretojnë sasinë e të dhënave mjaft shpejt.

Ekziston edhe një problem tjetër me funksionimin në intervalin THz – avujt e ujit në atmosferë në të vërtetë bllokojnë dhe pasqyrojnë valët terahertz. Kjo teorikisht mund të kapërcehet nëse matematikanët mund të gjejnë modele specifike të valëve që nuk bllokohen ose reflektohen nga molekulat e ujit.

Si do të ndikojë 6G në jetën tonë të përditshme

6G mund të ndryshojë jetën tuaj ose, mezi mund ta ndryshojë atë. Kjo është e ngjashme me atë se si 5G pa shumë bujë rreth tij, por shumica e përdoruesve ende nuk kanë ndikuar në të vërtetë në rrjedhat e tyre të punës ose në jetën e përditshme. Shumë prej nesh tashmë kanë pajisje 5G në xhepat e tyre, dhe pak për mënyrën se si i përdorim ato ka ndryshuar. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që 5G nuk do të ndryshojë jetën tonë, thjesht teknologjia duhet të lejohet të piqet më shumë.

Zhvilluesit dhe kompanitë që punojnë në infrastrukturën 5G mund të dalin me një rast revolucionar të përdorimit të ri duke përdorur protokollin që mund të zhvendosë mënyrën se si ne përdorim pajisjet tona. Mos harroni, secili G është thjesht një standard, risia mund të ndodhë përsëri brenda këtij standardi.

Pra, me 6G, mundësia për transferim tepër të lartë të të dhënave është atje, dhe baza ka filluar të vendoset.

Dr. Mahyar Shirvanimoghaddam, nga Universiteti i Sidneit, ka pohuar se 6G mund të japë shpejtësi marramendëse prej 1TB në sekondë, mjaftueshëm për të shkarkuar 142 orë filma Netflix në një sekondë. Shpejtësia e shpejtë jo vetëm që mund të përmirësojë teknologjinë që pritet të dalë nga 5G – të tilla si makinat autonome dhe qytetet inteligjente – por gjithashtu mund të lejojë aplikime shkencore si integrimi i trurit tonë me kompjuterë.

Do të jetë në dorën e teknologëve dhe inxhinierëve të së ardhmes për të përcaktuar mënyrën më të mirë për ta përdorur atë. Koha do ta tregojë, koha do ta tregojë.

Postime të ngjashme

Instagrami kërkon falje për një gabim në ‘hashtag’

S.B.

Telefoni inteligjent i ri mund të ndryshojë formën dhe të kthehet në një tabletë

S.B.

Sony ka prezantuar Xperia 1 III me lente telefoto të ndryshueshme

S.B.

HMD Global prezanton gjashtë telefona të rinj Nokia

S.B.

Dalin pamjet e iPhone 13 nga të gjitha anët, në 3D

S.B.

Thyhet rekordi i ndjekësve në “Twitch”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...