Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Çfarë iu përgjigj qeveria Sofjes: A do të kemi revolucionarë të RMV në vend të atyre maqedone?!

Shkup, 25 janar – Pse në vend të Qeverisë, këtë fundjavë anëtarët e pjesës maqedonase të komisionit të përbashkët maqedono-bullgar për çështjet e historisë dhe teksteve shkollore u detyruan t’i shpjegojnë opinionit përdorimin e mbiemrit maqedonas në punën e tij? Dhe çfarë iu përgjigj qeveria, në përgjithësi, Sofjes zyrtare në lidhje me përdorimin e të njëjtit mbiemër? Këto janë dy pyetjet që lindin pas reagimit të historianëve maqedonas, anëtarë të Komisionit, ndaj shkrimeve në media se në vend të mbiemrit maqedonas, do të përdoret emri kushtetues i vendit. Dhe pika e nxehtë, e cila u vu papritmas mbi ta, historianët maqedonas, për ta thënë butë, u përpoqën me ngathësi ta hidhnin nga duart e tyre. Pra, tani është e qartë se emri i komisionit po ndryshon, se procesverbalet e seancave të tij do të përdorin shfaqjet origjinale të historianëve, se do të ketë libra shkollorë të RMV, dhe jo libra shkollorë maqedonas…

Dhe se qeveria dha shpjegime shtesë për përdorimin e mbiemrit të identitetit ishte e qartë pas seancës së fundit të komisionit të përbashkët maqedono-bullgar dhe pas intervistës së kryeministrit Zoran Zaev për Kanal 77 në fillim të dhjetorit të vitit të kaluar. Pastaj Dragan Gjorgiev, kreu i pjesës sonë të komisionit, i tha medias, ndër të tjera, se për palën bullgare, sipas Marrëveshjes së Prespës, mundësia e përdorimit të mbiemrit Macedonian / a / o është ezauruar dhe se është duke u diskutuar në një nivel më të lartë. Kjo u konfirmua nga kryeministri Zaev në një intervistë për Kanal 77. Në vërejtjen e gazetarit se anëtarët e komisionit bullgar nuk ishin informuar nga Ministria e Punëve të Jashtme për përdorimin e mbiemrit të identitetit, Kryeministri u përgjigj:

Ata duhet të informohen, sepse kjo është një çështje e zgjidhur. Gjithçka që është mbiemër identiteti. Bullgaria njeh realitetin, të tashmen, dhe kur përdoret mbiemri i identitetit është i zbatueshëm dhe nuk është çështje e diskutueshme midis Bullgarisë dhe Maqedonisë, kështu që këtu kjo çështje duhet të zgjidhet deri në fund. Në vetë përgjigjen, vërehet konfuzioni i kryeministrit, sepse nëse çështja ishte zgjidhur tashmë, si atëherë “duhet të zgjidhej deri në fund”?!

Sidoqoftë, ndoshta para takimit të fundit online të historianëve maqedonas dhe bullgarë të Premten, qeveria i dha Sofjes zyrtare disa shpjegime për përdorimin e identitetit mbiemërit maqedonas, i cili fatkeqësisht mbeti larg vëmendjes së publikut. Dhe tani, nuk është fjala për procesverbalet e historianëve dhe faktin se ata fillimisht do të përdorin mbiemrin maqedonas. Pyetja është, sipas shpjegimit që ata dhanë, nëse, për shembull, në “librat shkollorë të RMV” në vend të revolucionarëve maqedonas do të ketë “revolucionarë të RMV”!?

Postime të ngjashme

Zhurnal mëson / Afaristi i mirënjohur, Argëtim Saliu kandidat për kryetar komune i koalicionit ASH – AAA për Strugë?

Bexhet Musliu

Bilall Kasami dhe gjithë funksionarët e Lëvizjes Besa bëjnë thirrje për Regjistrim të popullatës

T E

“Shtetësia”, janë paraqitur rreth 1 000 persona

T E

Hoxha: Deri më 31 mars do të prolongohet afati për blerjen e edhe 1.500 tonë duhan

Bexhet Musliu

Izraeli lider në botë, Serbia ndër të parat, ja në cilat vende kryesojnë me programet e imunizimit

T E

Arrestohen dy shtetas britanez në aeroportin e Shkupit me test PCR të falsifikuar

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...