Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse ecni zbathur në rërë?

Shumë njerëz pëlqejnë të ecin zbathur në rërë. Sidoqoftë, shumica nuk i dinë përfitimet që marrin nga rënë, përveç ndjesisë së mrekullueshme rë të jep. Për ju që nuk e dini, ecja në zbathur në rërë është shumë e dobishme për trupin tuaj.

Shikoni më poshtë disa nga përfitimet:

  1. Gjimnastikë

Ecja zbathur në rërë konsiderohet si gjimnastikë. Kjo pasi I gjithë trupi ynë ushtrohet, sidomos shputat, pulpat dhe vithet. Është gjithashtu një mënyrë e mirë për të djegur më dy herë më shumë kalori.

  1. Këmbët pa deformime

Ecja zbathur në rërë ndihmon në formimin e harkut, duke siguruar këmbë të shëndetshme me më pak deformime.

  1. Ndihmon në sëmundjet kardiovaskulare

Njerëzit me sëmundje kardiovaskulare, është mirë të ecin zbathur në rërë, pasi kjo hollon gjakun dhe e bën atë më pak ngjitës.

  1. Trajtimi i artritit

Rëra thith dridhjet, që do të thotë se ndihmon në trajtimin e artritit. Gjithashtu zvogëlon dhimbjen e muskujve.

Postime të ngjashme

A duhet ta lini freskuesen hapur gjatë natës? Mjekët kanë një përgjigje për ju

D V

Marrja e tepërt e kësaj vitamine popullore mund të shkaktojë dëmtim të mëlçisë, hollim të kockave dhe rënie flokësh

D V

Kjo erëz mbron zemrën dhe ul rrezikun nga infarkti: Thekson kardiologu Ronald Koteller!

D V

Rruga e duhur për tretje të rregullt

Z H

Katër karbohidratet që ndihmojnë në humbjen e peshës, sipas një nutricionisti

D V

Katër ‘shenjat kryesore të hershme’ që mund të tregojnë se po përjetoni një sulm në zemër

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...